gedicht, de 'Dool-wech, ofte Minne- spoock', expliciet een einde aan het 'Min ne-mail' en alludeert hij op de komende reeks gedichten voor Magdalena van de Passé: Hier mede salmen nu het Minne-mallen uytten, En dit, met een gheseg van PASSEN dus besluyten Dat is: "wie uyt de Spoock der Liefde wil ontvlien "Die gaet, en staet, en praet, met raedt van wijse lien, (v.53-6) Dat Van de Venne zijn Sinne-mal zorg- vuldig heeft samengesteld aan de hand van groepjes gedichten, opgedragen aan in Middelburg of daarbuiten bekende figu ren, was immers in het geheel niet gratuit bedoeld en heeft, zoals verder zal worden aangetoond, te maken met de wijze waar op Van de Venne nadrukkelijk als kunste naar naarbuiten wenste te treden. Vooraf Afb. 4. Afbeelding van de 'Lauwer-hof achter de winkel van Jan en Adriaen vande Venne aan de Korte Burg te Middelburg. is het echter nodig stil te staan bij het drempeldicht, de 'Middelburchse Lauwer hof, omdat uit dit gedicht een merk waardig voorstadium van de Zeeusche Nachtegael valt te reconstrueren. Meteen illustreert dit gedicht ook bij uitstek hoe nauw het Sinne-mal aan de Zeeusche Nachtegael dient te worden gerelateerd. 3.2. De 'Middelburchse Lauwer-hof een drempeldicht voor de 'Zeeusche Nachtegael' De 'Middelburchse Lauwer-hof brengt het relaas van Mercurius (van oudsher de god van studie en geleerdheid en beschermer van schilders, dichters én boekdrukkers (16)) en verhaalt hoe deze god van de vrede tijdens het bestand gebruik maakt (een allusie op Cats' 'Aen de Zeeusche 9

Nehalennia | 1989 | | pagina 11