VOORWOORD De Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen bestaat in 1989 vijfentwintig jaar. Het bestuur van de Werkgroep heeft er naar gestreefd dit onder meer tot uitdrukking te brengen in een bredere opzet van haar jaarlijkse studiedag. Naar aanleiding van het 400e geboortejaar van Adriaen Pietersz. van de Venne, een veelzijdig 17e eeuws kunstenaar, is gekozen voor een multidisciplinaire behandeling van het thema "Cultuur in Zeelands Gouden Eeuw (1572-1672)". Profiterend van een eerste golf van Zuidnederlandse immigranten begon de periode van economische- en culturele bloei in Zeeland eerder dan in het naburige gewest Holland, maar eindigde mede ten gevolge van de in de loop van de 17e eeuw optredende transmigratie ook eerder. Als sprekers voor deze studiedag waren uitgenodigd: drs. M. van Vaeck, wetenschappelijk medewerker van de afdeling Nederlandse literatuurstudie van de Katholieke Universiteit te Leuven, prof.dr. L. Strengholt, hoogleraar in de Nederlandse Letterkunde tot 1770 aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, drs. J.M. de Groot, directeur van het Dordrechts Museum en prof.dr. K. van Berkel, hoogleraar Nieuwe Geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Met uitzondering van de lezing van de heer De Groot, die zich als diapresentatie niet voor een integrale weergave leende, zijn de voordrachten in extenso in deze bundel opgenomen. Onze dank gaat uit naar mw. Gramberg- Laan van het Rijksarchief in Zeeland voor het arbeidsintensieve zetwerk van de teksten. Tenslotte willen wij onze erkentelijkheid betuigen aan het Provinciaal Bestuur van Zeeland en het Gemeentebestuur van Middelburg die door hun subsidies de studiedag en de uitgave van dit nummer mede mogelijk hebben gemaakt. Namens het bestuur, drs. J.H. Kluiver, voorzitter drs. L. Zoodsma, secretaris 3

Nehalennia | 1989 | | pagina 5