MEDEDELINGEN ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK IN MEMORIAM Op 13 juli overleed één van onze oud ste leden, de heer A.P. Bil. De rouwbrief meldde "na een lang intensief en zorgzaam leven". Hij werd bijna 97 jaar. Ook voor on ze Vereeniging is hij sinds 1947 in tensief en uiterst zorgzaam aan het werk geweest bij het dialectonder zoek op het eiland Tholen. Tal van notities van zijn hand bleken al van waarde bij de samenstelling van het Woordenboek der Zeeuwse Dialec ten. En toen in de jaren '84,'85 en '86 speciale aandacht werd geschon ken aan de regio Tholen, heeft wel niemand het secretariaat zo veelvul dig bezocht als "meester Bil". Hij woonde toen in Vlissingen en kwam op zijn hoge leeftijd nog steeds te voet, weer of geen weer. Voor ons werd hij de beste vraagbaak die we ons konden wensen. Hij kende zijn eiland, de mensen, hun levenswijze, gebruiken, gewoonten en hun taal door en door en bezat een rijk geheu gen. Zelfs de oudste kinderspelletjes wist hij nog precies te beschrijven. Met groot enthousiasme kon hij over alles vertellen en uitdrukkingen op halen. Dan kwam er nu en dan tussen door: "Ik hoor het mijn moeder nog zeggen." Onze Vereeniging zal de nagedachte nis van medewerker A.P. Bil van Smurdiek in ere houden! JUBILEUM Op de Dialectdag in oktober hopen we het 60-jarig bestaan van onze Veree niging te vieren! Ter ere daarvan heeft het bestuur besloten een jubileumbundel verhalen en gedichten in onze Zeeuwse dialecten te doen verschijnen. Een tweetal commissies, een technische commissie en een commissie van advies, maakten een keuze uit de ingezonden werken. Een eerste vereiste was dat elke regio vertegenwoordigd moest zijn, zo mogelijk met verschillende plaat sen. En vanzelfsprekend alles op verantwoord peil. De gekozen volgorde van de streken is omgekeerd als die mevr. Bakker steeds gebruikt bij haar behandeling van de vragenlijst- beantwoording in Nehalennia. Per regio werd getracht, waar moge lijk chronologisch te werk te gaan. Het geheel is nu ter perse. Drukkerij Van der Peyl hoopt de bun del tijdig af te leveren, zodat die op onze Dialectdag gepresenteerd kan worden, tegelijk met de cassetteband die momenteel gemaakt wordt van vier door mevr. Schippers voor onze le den voorgedragen verhalen van prof. Van Houte. Daar het in de bedoeling ligt dat de Zeeuws-Vlaamse voor drachtkunstenares één van deze ver halen dan voor het laatst brengt, meenden wij niet alleen één van zijn nog niet voorgedragen verhalen, maar ook de tekst van "Sakje" in onze bundel te moeten opnemen ten gerieve van veel geïnteresseerden, al hecht de auteur zélf meer waarde aan de voordracht op de band. VRAGENLIJST Er kwamen deze keer niet zo veel in gevulde lijsten binnen als anders - was wellicht het zomerse weer oor zaak of 'n iets vroegere vakantie? Natuurlijk ontvangen we ze altijd liefst vóór de 15e van de eerste maandmaar als dat om een of an dere reden niet mogelijk was, dan is toch elke nagezonden lijst nog waardevol en dus zeer welkom! Wij zijn blijkbaar op de vragen lijst van juni 1989 niet duidelijk genoeg geweest met onze slotwoorden "zie Nehalennia 74"! Wij hoopten dat de invuller vóór verzending ook onze vragen in de diverse rubriek jes in Nehalennia zou willen bestu deren en beantwoorden waar dat mo gelijk was. Mogen we dat voor de nieuwe vragen nog eens dringend aan bevelen? Over het woord meutele(n) schreef o.a. de dierenarts A. Wagner(Sah): "Meutelen wordt hier in de streek 1

Nehalennia | 1989 | | pagina 62