Hendrikse (rechts) aan het werk op het notariskantoor Loef (Koudekerke). Zeeuwse jeugdauteurs als P. Louwerse en J. Stamperius. Het bovenstaande geeft aan dat bij Hendrikse in de late jaren vijftig het verzamelen van boeken geen vrijblijvende liefhebberij meer was, maar een zware taak, een dure plicht bijna. Zijn verzamelwoede had nochtans geen begin gevonden in geerfd boe kenbezit en vond haar oorsprong ook niet in een van boeken verzadigde omgeving, maar in het ontvangen van een enkel psalmboekje, dat Hendrikse op achtjarige leeftijd van zijn moeder kreeg. Sindsdien wenste Hendrik Hendrikse als verjaarscadeau slechts boeken. Zijn eerste aldus verkregen bezit was een werkje over de vaderlandse geschiedenis, "twee deeltjes vol met plaatjes", aldus Hendrikse in zijn Catalogus. Sinds zijn twaalfde jaar sloeg hij echt aan het verzamelen. De collectie groeide gestaag. In 1923 kocht Hendrikse - hij was toen 17 jaar oud- een pakkist je en liet het bij timmerman De Buck op de Walen- singel in orde maken. Van binnen bekleedde hij het met rood papier en zijn eerste boekenkast was ge reed. In zijn Catalogus beschrijft Hendrikse minutieus de evolutie van zijn boekenkasten.Een typisch bibliofiel trekje, is men geneigd te zeggen. Een enkel detail uit deze curieuze rapportage laat ik hier nog volgen. In 1929 kocht Hendrikse voor het aanzienlijke bedrag van 40,- een grote boekenkast, afkomstig van de in 1927 overleden dsN.M. de Ligt, hervormd predikant te Middelburg £2). Hendrikse had de kast op diens studeerkamer zien staan toen hij eens een boodschap bij hem moest doen voor zijn patroon. 1 7

Nehalennia | 1989 | | pagina 19