Hubrecht Gabrielse, die in de Oude Kerkstraat in Middelburg was gevestigd. Aan de ene kant van de zaak werden aardappelen en groen ten verkochtaan de andere kant tweedehands boeken. Hendrikse sleepte er voor weinig geld veel waardevolle en zeldzame werken vandaan. Bij het bombardement van mei 1940 werd het zonderlinge win keltje van Gabrielse verwoest (.3). De uit tienduizenden items bestaan de zelandica-verzameling van Hendrikse (de precieze omvang zal wel nooit meer achterhaald worden) omvatte wat de boeken betreft blij kens de Catalogus literatuur over ZeelandZeeuwse geschiedenis door tijgenoten verhaald en Zeeland en de Zeeuwen in de letterkunde. In totaal verzamelde Hendrikse on geveer 50 jaar; zijn collectie was waarschijnlijk de grootste parti culiere zelandica-verzameling in de twintigste eeuw. Het is onbegonnen werk om in een kort artikel als dit zelfs maar een schetsmatig overzicht te geven van de inhoud van de col lectie. Het doorbladeren van Hendrikses Catalogus levert obligate auteurs namen op als Van de Aa, Van der Baan, BoxhornBroeder, De Bruin, Caland Dommisse, Ermerins, Van der Feen, Fruin, Hollestelle, De Hullu, Kesteloo, Loosjes, Nagtglas, Polderdijk, Reigersberg, Rethaan Macaré, Ritter, Smallegange, Swalue, Unger.Wessels enz. enz., maar ook talloze curiosa als "Verslag van den Moord, gepleegd door Sara Janse Geldof" (1838), het "Gedenkboek ter gelegenheid van het lOOjarig bestaan van het Algemeen Middel- burgsch Ziekenfonds" (1948) en "Wegwijzer voor Zeeland; zakatlas met kaartjes". Hendrikse bezat misschien niet "alles", maar hij wilde wel graag alles hebben. Een bijzonder inte ressegebied was jeugdlectuur door Zeeuwse auteurs. Hendrikse bracht bijv. honderden deeltjes bijeen van o.a. hierboven al genoemde auteurs als J. Stamperius (Wilhel- minadorp 1858 - Zeist 1936) - met diens dochter J.A.E. Nelemans- Stamperius correspondeerde Hendrikse ten behoeve van zijn verzameling - en P. Louwerse (Oost-Souburg 1840 - 's Gravenhage 1908). PLASTIC ZAKKEN Tenslotte, het werd al aangestipt, groeiden de zelandica Hendrikse let terlijk boven het hoofd. In een brief aan P.J. Meertens (1970), waarvan het concept bewaard bleef(4), schreef hij: "In de loop der jaren was de verzameling zo uitgebreid dat ik ze niet goed meer kon bergen en ruimte tekort kwam. Veel was opge borgen in grote kisten en opgetast in plastic zakken. De boekenkasten hadden dubbele rijen. Het gehele huis door stonden boeken en de ga ragezolder was een bergplaats ge worden. Ik kon niets meer terug vinden en moest soms erg lang zoe ken eer ik een bepaald boek kon terugvinden. Daar mijn kin deren geen belangstelling voor mijn boeken hebben en gezien mijn leeftijd besloot ik deze zomer mijn collectie gedeeltelijk te verkopen. De boekhandel Van Benthem Jutting werd de hoogste voor on geveer 3000 boeken over de Zeeuwse geschiedenis, terwijl er ook een grote collectie naar de Provinciale Bibliotheek werd overgebracht. Zelf behield ik nog een restant van mijn collectie Zeeland Alles bij elkaar nog een belangrijk bezit, hoewel de mooiste en zeld zaamste boeken in andere handen zijn overgegaan. Jammer dat de collectie die moeizaam bijeen werd gebracht in een tijdsverloop van ongeveer 50 jaar weer naar alle windstreken werd verspreid Volgens een artikel in de Provinci ale Zeeuwse Courant van 6 juni 1970 verklaarde Hendrikse over de verkoop van de collectie: "Ik heb nog veel te veel boeken over. Daarom ben ik 19

Nehalennia | 1989 | | pagina 21