REFORMATIE De verzamelwoede en belezenheid van Hendrik Hendrikse resulteerde als vanzelf in een reeks publicaties van zijn hand, waarin hij overigens voornamelijk lucht gaf aan zijn preoccupatie met de periode van Reformatie en Tachtigjarige Oorlog. In 1924 verschenen in Jong Holland, het orgaan van het Nederlandsch Jongelings Verbond, verschillende artikelen van Hendrikse over de geschiedenis van Middelburg en het in dat jaar aldaar gehouden open luchtspel. Een jaar later publi ceerde Hendrikse onder de schuil naam Arli-Eddy "Jan de Bakkerde eersteling van den oogst" over de eerste vaderlandse reformatorische martelaargewurgd en verbrand in 1525. Bij Littooy en Olthoff liet Hendrikse in 1928 voor eigen reke ning "Het handschrift" drukken, een geschiedenis uit de lijfstraf felijke rechtspleging. Eveneens in 1928 verscheen van hem bij W.M. den Hertog in Utrecht de kleine roman "Loutering: beelden uit het verle den", waarin de jammerlijke lotge vallen van 4 afvallige pastoors, in 1570 in Den Haag verbrand, wer den behandeld. Dit boekje werd in 1949 heruitgegeven. Een omwerking door Hendrikse, vermeerderd met vele historische aantekeningen en getiteld "Arent Dirksz. Vos, de dichter van "Slaet opten trommele", zag nooit het licht. Verder verschenen van Hendrikse losse historische bijdragen in Varia Zelandiae, het bekende tijd schriftje van De Boo c.s., de Oprechte Tijdinghe (een Vlissingse uitgave) en De Vriend des Huizes. Twee ex-librissen met afbeeldingen van zaken die Hendrikse zeer bezighielden: de inun- datief (afgebeeld is zijn eigen huis!), de Middelburgse abdij, het Oude en Nieuwe Tes tament, het antipapisme (Marnix' "Bienkorf") enz. 2 1

Nehalennia | 1989 | | pagina 23