Van 1929 tot 1932 trad Hendrikse op als correspondent van het dag blad De Banierorgaan van de Staatkundige Gereformeerde Partij (Hendrikse zelf was lid van de Nederlands Hervormde Kerk). In dit blad verschenen voorts wekelijkse artikelen van zijn hand onder het hoofd "In de Schaduw van der Abdij" Het gemeenteblad van Koudekerke plaatste in de jaren zestig een artikelenreeks van Hendrikse onder de titel "Wat voorbij ging. "Iets" uit de geschiedenis van ons dorp". Deze artikelen publiceerde de auteur merendeels onder de schuilnaam Zelandus (hetzelfde pseudoniem als van Jacobus Bellamy!). In "Wat voorbij ging" kwam de tijd van de Hervorming ook weer uitvoe rig aan de orde. Tenslotte was H. Hendrikse nog me desamensteller van de boekjes "Veere in oude ansichten" (2dln.Zaltbom- mel 1974-1975), "Valkenisse in oude ansichten" (Zaltbommel 1973) en "Kent u ze nog... die van Valkenisse" (Zaltbommel 1973). Hendrikses medewerking aan De Banier deed het al vermoeden: zijn kerkhis torische geschriften ademen een orthodox protestantse atmosfeer De Reformatie vertegenwoordigde voor Hendrikse onvoorwaardelijk de waarheid; in een lezing voor de af deling 't Zand van de S.G.P. (1926) over "Rome en wij" koos Hendrikse als uitgangspunt de oudtestamen tische geschiedenis van Naboth en zijn wijngaard en schetste de Roomse kerk als een andere Achab die de protestantse wijngaard in bezit wil nemen Het zal duidelijk zijn dat een der gelijk eenduidig fundament een werk als "Loutering" de gemiddelde lezer van 1989 geen onverdeeld literair genot doet bereiden. Het boek is voornamelijk interessant uit boek historisch oogpunt en natuurlijk voor verzamelaars: een produkt van de aartsbibliofiel Hendrikse als verzamelobject voor andere biblio fielen. Of moeten we zeggen "bibliomanen"? NOTEN (1) Dit artikel berust grotendeels op ma teriaal, beschikbaar gesteld door H. Hendrikse Jr. te Breskens. Het om vat o.a. kranteartikelen over Hendrikse (PZC 31/1/1964, Alg. Dagblad 11/3/1964, De Rotterdammer 4/3/1965, De Stem 4/3/1965, De Scheldebode 19/2/1970, PZC 6/6/1970, manuscripten en publicaties van zijn hand en de door hem samengestelde "Catalogus" van de verzameling ZELANDICA 1920- 1959" (Koudekerke, ingebonden typos cript 3 exx. (2) Zie over hem Encyclopedie van Zeeland dl. II (Middelburg 1982), 252. (3) De Oude Kerkstraat verrees niet meer bij de wederopbouw in de naoorlogse jaren. Zij werd voor het eerst als Kerckstraetken vermeld in 1551 en heette vanaf het eind van de 18de eeuw Oude Kerkstraat (T. Stol, "De straatnamen van middeleeuws Middelburg", Archief Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1979, 186-254). De straat liep vanaf de Wal, tussen Stroopoort (nu Stroopoortgang) en Nieuwe Kerkstraat (nu Nieuwe Kerk gang en Koorkerkstraat), naar de Lange Delft en kwam daar recht tegen over de Segeerstraat uit. (4) Eveneens in bezit van H. Hendrikse Jr. Het concept is ongedateerd maar werd opgesteld op een schrijven van Meertens van 6 oktober (1970); waar schijnlijk behelsde dit schrijven een verzoek om inlichtingen ten behoeve van het door Meertens te schrijven trefwoord over Hendrikse voor de Encyvlopedie van Zeeland (dl. II (Middelburg 1982), 38). (5) Gegevens ontleend aan Hendrikses Catalogus, de brief aan Meertens en de bibliografie in Encyclopedie van Zeeland dl. III (Middelburg 1984), (491). 2 2

Nehalennia | 1989 | | pagina 24