De Middelburgse schotel heeft een doorsnede van 21 cm en staat op een 5 cm hoge voet. Deze heeft aan de basis een doorsnede van 11 cm (afb.l). De context van de vondst en twee in de afvalput gevonden nauwkeurig te dateren muntjes (Hendrikse 1988) lij ken een datering in het laatste kwart van de 15de eeuw te rechtvaardigen. Het glazuur is uitzonderlijk goed bewaard gebleven. Wat aan de scho tel opvalt is dat het, in tegen stelling tot vergelijkbare vondsten, niet om een platte schotel maar veel eer om een diep bord gaat (afb.2). De versiering bestaat uit twee con centrische cirkels in de ziel van het bord. In de binnenste cirkel be vinden zich drie licht S-vormige, parallel lopende lijnen. In de bui tenste cirkel zijn vijf keer drie parallel lopende strepen aangebracht. Op de rand van het bord bevinden zich zeven keer drie parallel lopende strepen en een kruis. Alle strepen zijn naar het midden gericht. Van het Verdronken Land van Zuid- Beveland (verdronken in 1532) zijn drie vergelijkbare schotels bekend. De schotels hebben alle een reli gieuze versiering met betrekking tot de Mariaverering. Op twee van deze schotels komen teksten in gotische letters voor (G. Groeneweg in Schat ten uit de Schelde, 1987). De vorm van de drie licht S-vormige lijnen in de binnenste cirkel van de Middelburgse schotel kunnen op grond hiervan naar mijn mening geïnterpre teerd worden als een gotische letter M. De steeds terugkerende drie paral lel lopende strepen kunnen bedoeld zijn als een gestileerde letter M. Dit gegevensamen met het voorkomen van een kruis op de rand van de scho tel doet vermoeden dat we ook hier met een zogenaamde Mariaschotel te maken hebben LITERATUUR Gemeentemuseum Bergen op Zoom, Schatten uit de Schelde, Bergen op Zoom 1987, 28. H. Hendrikse, "Hoorngeschal onder de de Lange Jan", Nehalennia afl. 73, 1989, 31-33. J.G. HurstD.S. Neal en H.J.E. van BeuningenPottery produced and tra ded in North-West Europe 1350-1650. Stichting "Het Nederlandse Gebruiks voorwerp", Rotterdam 1986 (Rotterdam Papers VI). J.G. Renaud, Middeleeuwse Ceramiek. A.W.N. Monografie No.3, 1976. 24

Nehalennia | 1989 | | pagina 26