P.S.G. Raas. Een Hoeve in Hollestelle: De geschiedenis van een boerderij te Ovezande. I.S.B.N. 90-800400-1-0 Eigen uitgave van de schrijver. Verkrijgbaar op het adres Laustraat 36 te 's -Heerenhoek. Prijs afge haald 17,90. Bestelling per giro op nummer 1462056 t/n van P.S.G. Raas Laustraat 36 4453 AX 's-Heeren- hoek a 22,40 (17,90 4,50 porto). In bovenstaand boekwerk heeft dhr. Raas op gedegen wijze het wel en wee van een boerderij in de Holle- stellepolder te Ovezande ongeveer vanaf het ontstaan van deze boer derij tot op heden beschreven. Het is begrijpelijk dat van de oudste geschiedenis van de boerde rij (toen nog een hoefke) betrek kelijk weinig gegevens konden wor den achterhaald De eerste vermelding van de boer derij, die toch waarschijnlijk reeds in de 16e eeuw werd gesticht, is pas van 1683. Vanaf ongeveer 1700 zijn alle elkaar opvolgende eigenaren en erfpachters bekend. Het is interes sant om te konstateren hoe de wis selende welstand van de bewoners van de boerderij een afspiegeling is van de meer of minder goede tij den in de landbouw. Het is dan ook in een periode van grote welvaart, welke in 1780 begon, dat de toenma lige eigenaar Adriaan de Meij, met bijna niets op het kleine-hoefje begonnen, op het einde van zijn le ven een volwaardige boerderij staan de op bijna 25 gemeten grond aan zijn opvolger naliet. Met deze opvolger Krijn Langemaire begint in 1795 een periode van 2 eeuwen waarin de boerderij steeds in dezelfde familie is gebleven. Ook in deze periode wisselen wel vaart en armoede elkaar regelma tig af. Het tijdperk tussen 1820 en 1850 is er één van regelrechte rampspoed: de meekrapcultuur in ver val, graanprijzen op het minimum, aardappelteelt in de vernieling door de beruchte aardappelziekte, een ramp die velen tot hongersnood bracht. En zo zal het waarschijnlijk altijd blijven, steeds komt na ramp spoed weer welvaart. Na de tweede wereldoorlog ontstaan er grote ver anderingen in het landbouwbedrijf.

Nehalennia | 1989 | | pagina 30