Mechanisatie en verbeteringen van bestaande landbouwtechnieken ver oorzaken een enorme omschakeling in het dagelijks werk van de landbou wende bevolking. Paarden worden ver vangen door machinesgebouwen wor den vaak aangepast aan nieuwe be hoeften Het is aan het traditioneel en be houdend karakter van Marinus Simon Vermue, boer op de hoeve van 1913 tot zijn overlijden in 1961, te danken dat de gebouwen in vrijwel oorspronkelijke staat bewaard zijn gebleven. Al staat de boerderij thans op de monumentenlijst, toch zal moeten worden afgewacht of het economisch gezien haalbaar is de - boerderij in zijn huidige staat aan een volgend geslacht over te dragen. Raas heeft evenwel met het beschrij ven van deze boerderij een blijvend, zij het papierenmonument gescha pen. De "gedegen wijze" waarmee ik deze bespreking ben begonnen vinden we ook terug in de uitgebreide no ten en bijlagen waarmee het boek wordt besloten. Ter lezing aanbevolen. B.O. R. de Smet, Hadrianus Beverlandus (1650-1716) Non unus e multis pec- cator Studie over het leven en werk van Hadriaan Beverland. Verhandelingen van de Kon. Academie voor Wetenschappen, Letterkunde en Schone Kunsten. Klasse der Letteren Jaargang 50 (1980) nr. 126 B. Fr. 800,- Onze zuiderburen leveren van tijd tot tijd waardevolle bijdragen aan de historiografie van Zeeland. Verscheen enige jaren geleden in de Verhandelingen van de Kon. Academie voor Wetenschappen een belangrijke studie over het graf van Roomskoning Willem II in de Koorkerk te Middel burg, het vorig jaar verscheen als uit gave van deze Academie een studie over de merkwaardige Zeeuw Hadriaan Beverland (1650-1716). Tot voor kort moesten we het stellen met een summier be richt in F. Nagtglas "Levensberich ten" dat ook duidelijk Victoriaanse terughoudendheid in de behandeling van Beverland vertoont. R. de Smet heeft daarin verandering gebracht met een uitvoerige biogra fische studie, waarin ook alle nog bewaard gebleven handschriften zijn benut. Het resultaat is een boeiend relaas over deze uit Zeeland afkom stige filoloog, jurist en filosoof. Hadriaan Beverland werd waarschijn lijk geboren te Lillo in 1650, groeide op te Middelburg en studeer de te Franeker en Leiden. Familiekapitaal stelde hem in staat een tamelijk onbekommerd leven te leiden; hij had ook veel te danken aan de protectie door zijn stiefva der Bernhard de Gommekwartier meester van de Engelse koning Karei II. Grote opschudding verwekte Beverland met de uitgave van De peccato originale waarin hij in navolging van H. Cornelius Agrippa von Nettesheim het paradijsverhaal interpreteerde als een verleiding van Adam door Eva tot coïtus. Op aangeven van de synoden van Noord- en Zuid-Holland werd hij door de Leidse Vierschaar veroor deeld zijn uitspraken te herroepen, het boekje uit de markt te nemen, het geschrift De prostibulis veterum in te leveren en de provincie te verlaten. Beverland vertrok nu naar Engeland waar hij de uitgave van genoemd handschrift, een compilatie over erotiek uit de Bijbel, de klas sieke schrijvers en tijdgenoten, voorbereidde. Tot uitgave is het niet gekomen omdat hij als voorwaar de voor terugkeer naar de Republiek al zijn geschriften verbrandde. Wel bleef het bij de Vierschaar in geleverde handschrift bewaard in de UB te Leiden.Na het overlijden van zijn stiefvader De Gomme kwam Beverland in financiële problemen en overleed in 1716 te Londen in armoede R. de Smet heeft uit het schaarse bronnenmateriaal dat in Nederland 29

Nehalennia | 1989 | | pagina 31