MEDEDELINGEN ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK IN MEMORIAM Juist vóór het ter perse gaan van dit Nehalennia-nummervernemen we, dat 17 november 1989, op 97-jarige leeftijd is overleden Professor dr I.C Van Houteemeritus-hoogleraar van de Universiteit van Amsterdam. Voor onze Vereeniging was hij "de perfester uut't land van Kezand", die speciaal voor ons sinds 1980 een twintigtal karakteristieke ver halen schreef in het dialect van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Verhalen, waarvan Mevrouw Schippers er elk jaar op onze dialectdag één voor droeg, om er ons allemaal van te laten genieten. Het overlijdens bericht komt op het secretariaat niet geheel onverwacht. We wisten, dat de krachten geleidelijk afna men, dat de laatste paar weken wer kelijk contact niet meer mogelijk was Maar we wisten gelukkig ook dat het bandje met vier van zijn voorgedragen verhalen hem bijtijds had bereikt. Op zijn ziekbed heeft hij het nog zeer bewust mogen be luisteren en er zijn voldoening over uitgesproken. Zó moesten dialectverhalen verteld worden. Zijn devies was altijd: dialect is geen schrijftaal, maar een spreek taal. Het bandje heeft hem nog even terug mogen brengen naar zijn jonge jaren in zijn geliefde geboorte streek. Wij zullen niet alleen zijn uitzonderlijke creativiteit missen, maar ook zijn warme belangstelling in het werk, het onderzoek, waartoe hij met een schat aan dialectwoorden en uitdrukkingen zoveel waardevols heeft bijgedragen. Professor Van Houte was een voor - treffelijk medewerker, die onze Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect onderzoek met grote erkentelijkheid kan blijven gedenken. DIALECTDAG 21 oktober 1989. "Het was een heer lijke dag", oordeelde 'n mevrouw, die voor het eerst 'n Zeeuwse Dia lectdag in de Vroone in Kapelle had bijgewoond. Zoals elk jaar geeft ook nu weer één van onze leden een uit voerig verslag met eigen indrukken in Nehalennia. Voor uw secretaresse werd het vanaf de eerste vrolijke en vriendelijke begroetingen een feest van weerzien van zoveel oude getrou we medewerkers, maar ook van kennis making met heel wat nieuwe belang stellende leden en afspraken voor bezoek aan het secretariaat. Met menigeen werden herinneringen opgehaald, vol weemoed vaak, aan vrienden, die jaar in jaar uit klaar stonden voor het onderzoek van onze Vereeniging, en die er nu niet meer bij konden zijn... Vanzelfsprekend kwamen bij onder getekende ook de persoonlijke herin neringen boven aan de oktoberdag, precies 60 jaar geleden, in Middel burg, toen "Juffrouw Ghijsen" ver telde dat er een Zeeuwsche Vereeni ging voor Dialectonderzoek was op gericht, waarvan zij het secreta riaat op zich had genomen en waarbij ze er op mocht rekenen dat de over het gehele dialectgebied verspreid wonende leden, elk naar vermogen, zouden meewerken om samen te komen tot een "Woordenboek der Zeeuwse Dialecten." Dat lukte: ondanks de tegenslagen ten gevolge van oor logshandelingen verscheen het Woordenboek in 1964. Maar Rika Ghijsen liet toen meteen weten dat het nog lang niet volle dig was, dat gewoon doorgegaan moest worden met het onderzoek, dat er nog veel dialectwoorden en - uit drukkingen te achterhalen zouden zijn. Het is een prettige gedachte dat nu met de medewerking van zoveel leden langzamerhand voldoende dia lectmateriaal verzameld is voor een tweede of aanvullend deel van ons Woordenboek. Laten we hopen, dat ook nu de nodige financien gevonden worden, zodat ook dit deel binnen afzienbare tijd kan verschijnen! 4 2

Nehalennia | 1989 | | pagina 44