klaar tezijn met zijn werk voor het regioboek van Schouwen-Duiveland zodat het mogelijk op de Dialectdag in 1990 in druk verschenen zal zijn. REACTIE OP INGEZONDEN SPEELGEBEDJES Dhr.J. Zwemer schrijft: "Naar aan leiding van het in nr. 74 van "Nehalennia" verschenen "§potgebed- je", het volgende exemplaar, dat ik hoorde in mijn geboorteplaats Oost- kapelle onze Vader God gareel op - en vort! Het werd verteld in het kader van hoe snel eertijds de boerenknecht jes verwacht werden (door hun werk gever) de maaltijd naar binnen te werken Mijn oom, die het vertelde, werd geboren in 1908. "Onze Vader" is duidelijk uit de beginregel van het voor de maaltijd gehouden gebed. "God" slaat m.i. op de beginregel van het dankgebed: "Mensenlievend God,..". Dit om aan te geven dat er nauwelijks aan eten te denken viel Het gareel verwijst duidelijk naar het dienstverband van het inwonend personeel bij de boeren: er zijn veel meer uitdrukkingen, die op de vergelijking met een in te spannen paard wijzen. ("Als je van school kwam, hing je gareeltje al te wach ten...') "Vort" verwijst naar de te herbeginnen arbeid. OUDE GEBRUIKEN Over het in ondertrouw zijn werd volgens dhr. H. Limonard (Hrh) in zijn katholieke dorp gezegd: ze rolden van de kansel of ze bin onder de geboden. Ze moesten n.l. op 3 achtereenvolgende zondagen afgelezen worden vanaf de preek stoel in alle missen op de zondag. Er werd meteen bij vermeld dat iedereen die enig beletsel wist, in geweten verplicht was dit zo spoedig mogelijk bekend te maken aan de pastoor. Het woord "kansel" werd overigens nooit gebruikt in zijn kerk, mogelijk een grapje te genover de protestanten? Hij geeft verder de volgende infor matie: "Moeten" trouwen was: 'n mottertje. In verwachting zonder bekende ver wekker 't is t'r êên van de goeie ménsen Het eerste kind al na negen maanden: 't is t'r êên van de bestieplanke. Veel kinderen na elkaar krijgen: 't is laaie en losse. Is je vrouw nog niet in verwachting: ei te koekoek nog nie 'erope? Op kraamvisite gaf je 'n kwartje voe de minne (baakster). Boerinnen op kraamvisite brachten vaak dertien eiers mee De eieren werden vroeger per dozijn afgeteld voor de verkoop. Inplaats van ze te noteren, werd voor elk dozijn één ei apart gelegd: 't tel-ei Je kocht bij de boer altijd 13 eiers, of een veelvoud daarvan. Dhr. L. Bom (Ier) schrijft dat men ook in zijn woonplaats veel op 't plakkebord ging kijken. En als het toekomstige bruidspaar erg jong was, gieng 't a vlug deur de rondte: 't sa wè'n motje wezen of de pap is zeker anebrand Ir.Geuze (Po) geeft een aantal uit drukkingen voor het begrip "onder trouw" Z'ange vóórze bin van de trap hehooid; ze bin van de trap hevallez'èn anheteekend; ze staen onder de hebooie (bij kerkelijk hu welijk) of ook: ze bin afherope. Dhr. J. van 't Veer (Bzl) meent dat vroeger heel wat minder direkt en duidelijk over zwangerschap gespro ken werd dan tegenwoordig. Ze verwacht'n kleinen. Dat was doorgaans ruimschoots vol doende berichtgeving voor zulke za ken. Naar aanleiding van de uit Dreischor gegeven "bedekte" uitdrukking die lei in, die hem onbekend is, komt hij met een eveneens nogal cryptische aanduiding voor dezelfde omstandig heid. Geruime tijd geleden stond hij in het bijzijn van een jongere ken nis een praatje te maken met een 4 5

Nehalennia | 1989 | | pagina 47