niet raêêrDer is teveul ies in mit die mist durft de kaptein het niet an." Arjoan gieng mit 166je póótjes nae huusDaernoe wouwe ze komme in noe konne ze nie Antje schrok wakker van de deure in omdat ze gêên leven hoarde, vroeg ze daedelijk: "Binne ze der niet?" Arjoan vertelde het. De traenen schote Antje in der óógen-. Ze gieng na de keuken in dee de kerstkranse weer in de dööze. "M'n zalle mar op merrege hopen. Mot je gauw een bakje, want je zal wel versteend weze". In dat deje ze mar. Ze gienge vroeg nae bed, hopende op merrege. In hoe stong het noe an de over- kante? In Rotterdam had Joap gevro- ge of de bóót voer in ze zeije van wel. 't Was druk op het station in in het tremmetje. Allemaele mensen, die op Flakkee der tuus hadde in daer Korsemisse gienge houwe. Iederéén had een goeje zin in wonder boven wonder iedereen kon zitte. In het gepraet in gelach was niet van de lochtZe waere zo in Hellevoet. Nel vond het reisje best gezellig. "Zo,noe nog een half uurtje,meschien een uurtje deur dat ies in dan bin m'n weer op ons eige eiland," zei een man tegen z'n vrouwe, "'k Help ut je wensezei een ander. "Mar gloave doe 'k ut nog niet. Kiek, de bóót is nog gêênêêns an. 't Was net zukken werk, gêên bóót te bekennen. Gelokkig was de wacht- kaemer opeDan daer mar in. De wachtkaemer was versierd mit denne- groen in in de hoek stong een kerst- boam mit kaersjes. De wermte kwam je tegen in as je zo graeg weg- gewille hadzou het hier best ge zellig wese. Alle mensen namme soep, of kofje of een bróódje mit een worsteballe. Het meisje dat bediende was oak liever nae huus gegaen. Mar je kon die mensen toch niet buten laete staen oak. "Je halleve uurtje is al aerdig om," zei Joap tegen de optimist. Die lachte wat zuur. "Jae, zolange de brugge der nog niet is, bei je van alles te wachten." Eindelijk kwam de boat an. Alle maele reze ze op in zo gauw meuge- lijk nae de boat, 't Was ondertus sen hêêlemaele donker geworre. De kaptein kwam nae bene jewaer al de mensen al bie mekoare zatte. Hie keek ernstig in hie zei: "Dames en heren, het spijt mij voor u, maar ik durf het risico niet te nemen, nu in het donker te varen. U kunt hier blijven, 't is hier warm. We wachten tot het morgen licht wordt. In daer zatte ze noe, al die ver- laete KorsemissegangersEen stel letje jong goed had éérst nog wat leven gemaektmar 't wier ammar stiller.In toen gieng der een man staen in die zei: "Mensen, 't is twoalef ure. Christus is gebore, 't Kerstfêêst is begonne. Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen." Toen begonne der een paer te ziengen in algauw zonge ze allemaele mee. Al de móóie Kerstliederen zonge ze. Daer was een wat ouwere man in die las het Kerstevangelie voor. In ze zonge weer. In eenoare vertelde een KerstverhaelIn allemaele waere ze één, daer in die kouwe nacht op de boat bie Hellevoet op het Haering- vliet. In zo gieng de nacht voorbie. Om 6 ure kwam de kaptein weer an boord in hie brocht ze allemaele veilig nae de overkantewaer de trem al gerêêd stong. Om half achte wier der bie Arjoan in Antje hard an de belle getrokke. "Hêêrekes, was dat noe?" schrok moeder op, mar Arjoan sprong kwiek zijn bed uut. In ja oor, daer ston- ge de kinders, mit gróóte kouwe, mar mit blieje gezichten op de stoepe. "Gelukkig Kerstfeest, vader," riep Nel. "Gelokkige Korsemisse, voader, zei Joap. Moeder kwam zomar in der ochendjas nae voren. "Kinders, binne jule der noe al?" "Nee," zei Joap, "noe pas. Moeder je bint een schat as je gauw wat

Nehalennia | 1989 | | pagina 5