H. HENDRIKSE (1906-1978), BIBLIOFIEL EN ZEELANDKENNER "Hoera! St. -Joris is gevallen, hij heeft al zoo lang dienst ge daan." H. Hendrikse, Loutering Het onuitputtelijke "Lexicon en Register" op de tiendelige Eerste Nederlandse Systematisch Ingerichte Encyclopaedie (Amsterdam 1946-1952) toont op blz. 153 gedecideerd het verschil tussen "Bibliophilie" en "Bibliomanie": wordt het eerste begrip omschreven als "boekenlief de" verlangen om boeken te verza melen uit belangstelling voor in houd uitvoering of zeldzaamheid van boek het tweede wordt gezien als "overdreven streven om boeken te verzamelen, waarbij geen rekening wordt gehouden met gees telijke waarde van de werken en men slechts let op zeldzaamheid en ande re toevallige hoedanigheden; B. vaak een ziekelijke toestand die tot misdrijf kan leiden". Deze lemmatische scheidslijn ten spijt zal menig verzamelaar ten aanzien van de eigen aktiviteiten niet precies kunnen zeggen waar de grens tussen liefde en manie pre cies werd overschreden - en ook de E.N.S.I.E. vermeldt belangstelling voor "zeldzaamheid" onder beide trefwoorden Een schoolvoorbeeld van een verza meling, die begon als liefhebberij en via het stadium "passie" ten slotte een bijna ondraaglijke last werd is de voormalige zelandica-col- lectie van de Koudekerkse boekhouder en gelegenheidspublicist H.Hendrikse (Middelburg 't Zand (gem. Koudekerke) 1906 - Middelburg 1978). Hendrikse werkte op enkele notariskantoren en werd in 1963 medefirmant van een Middelburgs accoutantskantoormaar beschouwde het bijeenbrengen, uitbreiden en door J.J.B. Kuipers beheren van zijn collectie als zijn levenswerk. Zijn verzameling zelan- dica bestond niet alleen uit boe ken, maar ook uit ander drukwerk en handschriften: prenten, knipselboe- ken, landkaarten, duizenden foto's en ansichtkaarten, egodocumenten en familiepapieren. Daarnaast vergaarde hij nog allerlei bibelots, munten, penningen en antiek, en was aktief als genealoog en filatelist. CATALOGUS "Reeds jarenlang bezat ik een kaart- register van mijn Zeeuwse boeken dat echter in Oktober 1944 door oor logsgeweld verloren is gegaan," meld de Hendrikse in zijn "Catalogus van de verzameling ZELANDICA" (1959) (1) "Het verbrandde met nog meer andere zaken te Oudelande in Zuid-Beveland, waarheen het gebracht was uit oog punt van veiligheid. In de winter van 1945/6 maakte ik een nieuwe kaartcatalogus. Hoewel een kaart systeem moderner is dan de nu ouderwetse catalogus meende ik toch aan de laatste de voorkeur te moeten geven. Daartoe behoor de moed want eerst moesten alle boeken stuk voor stuk gecontroleerd worden met de kaarten - of zij daar op vermeld stonden, want het kaart- register was de laatste jaren niet bijgehouden. Nog ben ik niet tevreden: èèn wens blijft nog: eenmaal een gestencil de of misschien een gedrukte cata logus van mijn boeken te mogen be zitten doch vooral dit laatste zal wel altijd bij een wens blijven." De catalogus beschreef overigens niet het gehele papieren imperium van Hendrikse. Er stond nog een catalogus van zijn Zeeuwse land kaarten, prenten, foto's en an sichtkaarten op het programma, en één van zijn boekenbezit van 1 6

Nehalennia | 1989 | | pagina 18