EEN LAATMIDDELEEUWSE SGRAFFITISCHOTEL GEVONDEN TE MIDDELBURG In een vorige aflevering van dit blad verscheen van de hand van de heer H. Hendrikse een artikel over een laat middeleeuwse hoorn, versierd met een wapen. Deze werd eind 1988 gevonden in een vermoedelijk rond 1460 te da teren afvalput, achter de Lange Delft, hoek Reigerstraat te Middelburg. In deze afvalput werd ook een gebro ken maar desondanks complete sgraffi- toschotel op hoge voet gevonden. Dit artikel is bedoeld als aanvulling op het artikel van de heer Hendrikse en beoogt informatie te geven over voornoemde schotel en sgraffito-aar- dewerk in het algemeen, zonder de pretentie volledig te zijn. Sgraffito-aardewerk heeft een rood bruine korrelige scherf en is bedekt met een dunne laag witte leempap. Door hierin te krassen komt de rood bruine ondergrond te voorschijn. Hierdoor is het mogelijk diverse door A.P.E. van de Velde versieringen aan te brengen. Na het aanbrengen van een laagje loodgla- zuur wordt het geheel gebakken en ontstaat een voor vocht ondoordring bare glanzende laag. De onderkant van dergelijk aardewerk blijft on geglazuurd. De meest voorkomende versieringen zijn heraldische motie ven; dikwijls gaat het om fantasie wapens. Daarnaast komen religieuze versieringen, bloem- en bladmotieven en wapenachtige versieringen voor Hurst, Neal en Van Beuningen 1986). De meest voorkomende vorm is de scho tel op drie kleine lobvoetjes. Daarnaast komen de veel zeldzamer schotel op hoge voet en de grape (kookpot) op lobvoetjes voor. Vondsten van sgraffito-aardewerk zijn bekend uit vrijwel alle delen van Nederland en zijn te dateren tussen het begin van de 15de en de tweede helft van de 16de eeuw (Hurst, Neal en Van Beuningen 1986). 23

Nehalennia | 1989 | | pagina 25