BOEKBESPREKING Tussen Holland en Vlaanderen: ver halen en gedichten in de dialecten uit dit gebied: uitgegeven ter ge legenheid van het zestigjarig be staan van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Vlissingen: Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect onderzoek, 1989, 184 biz. Ills. P. Heerschap, bandontwerpen lay out B.Oele. Prijs 35,- in de boekhan del ledenprijs 29,- De recent verschenen "feestbundel" van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, een goed ogende en degelijk gebonden uitgave, geeft een beeld van wat er in Zeeland en Goeree-Overflakkee leeft aan talent op het gebied van de streeklitera tuur in dialect. Bekende auteurs op dit gebied zoals D.K. Soldaat-Poort vliet, M.A. Geuze, Engel Reinhoudt en Ed Steijns zijn vertegenwoordigd naast minder bekende en gelegen heidsschrijvers De indeling van het boek volgt ge trouw de titelvan Holland zakken we af via Goeree-Overflakkee, Tholen, Schouwen-DuivelandNoord- en Zuid- Beveland, Walcheren, Oost en West Zeeuws-Vlaandern af tot Vlaanderen. De stadsdialecten van Middelburg en Vlissingen, door puristen misschien nooit als "echt" dialect erkend maar door de goede verstaander wel dege lijk te herkennen, ontbreken helaas in de bundel Opvallend is dat veel auteurs in hun bijdrage(n) achterom kijken naar een meer of minder ver verwijderd verleden. Alsof zij er stilletjes van overtuigd zijn dat het dialect meer verleden dan toekomst heeft en inmiddels thuishoort in een soort museaal-folkloristische sfeer be zijden de actualiteit. Of moet een en ander in verband worden ge bracht met de leeftijd van sommige schrijvers? N. Slegers-van Dongen (Middelharnis) schrijft in "As te kinders van schoole kwamme" over het begin van deze eeuw, in "Pee-tied" waarschuwt M.A. Geuze (Poortvliet) "noe haen m'n varre in den tied teruh tot vöo den oor- loh" en L.C. van Hanegem-Visser (Sluis) annoteert bij haar deels op fantasie berustende verhaal "Zo is da" dat de geschiedenis zich jaren geleden heeft afgespeeld. Andere bijdragen gaan over oudere mensen, zoals "'n Praktezeerder" van I.C. van Houte (Cadzand). Er zijn uiteraard ook uitzonderingen op deze tendens. Arjoan (A. Leijdek- kers Zierikzee) maakt de lezer in "Wegwiesders" (weightwatchers) bij voorbeeld op pakkende wijze deelge noot van een modern welvaartspro bleem, verhaalt van af te zweren "Franse kaes" en van een strijd lied in de trant van "Retteketet- teketet" dae vliege ze, de kiloos vet. Weer andere bijdragen, zoals de gedichten "Herfstblad (aquarel)" van Teunie Knops (Nieuwe Tonge) en "Oud" van D.K. Soldaat-Poort vliet (Dirksland) hebben juist omdat ze handelen over het onaf wendbare verstrijken van de tijd en de ouderdom een in wezen tijd loos karakter. Ook de doorgewinterde dialectspre ker zal niet alle verhalen en ge dichten even makkelijk lezen. Dit wegens de verscheidenheid aan gepresenteerde dialecten en de individuele spelling die in de dialectliteratuur hoogtij viert. De woordverklaringen onderaan sommige bladzijden (vertalingen in algemeen Nederlands) zijn dan ook niet overbodig. "Tussen Holland en Vlaanderen" is, kortom, een bundel van grote ver scheidenheid, ontspannend en leerzaam wegens de vele geboden bijzonderheden omtrent regionaal (volks)leven, en zal geen lezer met belangstelling voor levend dialect en streekliteratuur teleurstellen. J.J.B.K.

Nehalennia | 1989 | | pagina 29