KERSTNACHT OP HET HAERINGVLIET door D.K. Soldaat-Poortvliet Ze zalle wel niet komme," zei voa- der Arjoan, "mit zo'n vorst." "'k Dienk het oak niet." Moeder Antje keek niks blieje. "Zouwe m'n noe mit de Korsemisse zo mar saeme we- ze. 'k Mot der niet an dienke. Ik kriege der een kroppe van in m'n keele "Jae, mar moeder, je kan toch niet verrege, dat de kinders noe nae Flakkee komme. De boat vaert mar zo noe in dan." Moeder Antje begreep het best. Vorst, snêêuw, mist, allemaele hinderpaelen om op Flakkee te kommen. Mar toch... Ze hoopte nog altied, dat die joon mit z'n vrouwe zouwe durve komme. Hie was niet benauwd. Mar z'n vrouwe, zo'n stadskind, zou die durve? "Waerom was hie toch niet hier gele ven? Hie had hier oak best zijn broad kanne verdieneMar jaede overkante trekt altied voor dat jonge volk. Flakkee wordt te min voor der." "Vrouwe, vrouwe, wat slae je weer deur. Je weet best, dat Joap veul beter nae de overkante kon gaen. Hie heit daer werk nae zijn zin, een mooi huuseen lief wuufje in nog een auto oak. Wat mot joe dan moppere?" "0, dat doe ik oak niet. Mar hier op Flakkee binne net zukke lieve meisjes as an de overkante. In dan praete ze nog geweun oak. Hoef je gêên moeite te doewen om netjes te praeten, want dat wordt bie mien toch altied half rogge, half ter- reveIn hier bin oak zat jongers mit een auto. Hie had hier motte bluve Vaoder Arjoan schoot in de lache. Wat dreef ze weer deur in ze was zo groas as een aep op die joon. "Wees mar blieje, dat ze nae hier wille komme. Ze hadde net zo goed mit de fêêstdaegen nae heur femiel- je kenne gaen, dat had wel zo mak kelijk voor der geweest." Jae,daer most moeder voader toch wel geliek in geve. 't Was möói van de kinders. "M'n zalle de post mar ofwachte in us kieke wat ze schrieve." Den andere ochend zatte voader in moeder an een bakje, toen de post kwam. "Hier vaoder, je bril. Lees noe mar gauw, want ik bin zo nieuwsgierig, wat ze schrieve." In ja oor, daer stong het. Ze zouwe alles prebere om te kommen. Nel was wel een beetje benauwd van ut ies, mar Joap had gezeid, dat der nog nooit een bóót op t Haeringvliet vergaen was. In wat Joap zei, was waer voor Nel "Hè, hè, da's een pak van m'n harte. Wannéér komme ze noe?" "Nou, dat hoar je toch 's Aevens voor Korse misse. Ze bluve een hêêle weeke, want Joap heit nog een paer snip- perdaegen, die 'n op mot maeke." Moeder Antje kreeg het noe druk. Je weet hoe druk moeders het hoa, as de kinders tuuskomme. Ze mos poese in boene in koke in bakke Mar den dag voor Korsemisse was alles kantje levantje. Het bed voor de kinders opgeschod, een hoen gebraeje in een kerstkran- se besteld bie den bakker. In daer zat ze noe lekker bie de kachel. Arjoan was nae den trem gegaen om ze of te haelen. De auto lieten ze mar tuus. Ze kwamme mit het tremmetje, dat was veiliger. Moeder Antje kreeg vaeke bie de wareme kachel in dutte zachjes in. Voader Arjoan stong bie den trem. Hie vernikkelde van de kouwe. Eindelijk, daer kwam 'n. Mar daer stapte gêên mens uut. De konduk- teur zag 'n staen in vroeg: "Mot je nog mee?" "Nee, ik komme volk ofhaele van de overkante." "Nou, dan kan je wel nae huus gaen, want de boat vaert vanaevend 2

Nehalennia | 1989 | | pagina 4