ZEEUWSE DIALECTDAG 21 OKTOBER 1989 door A. Vlieger Het programma dat we ontvangen heb ben begint met het woord "Medede lingen" en dan volgt op enigszins strenge toon: "U wordt verzocht bij binnenkomst u te vervoegen op het secretariaat, ter tekening van de presentielijst en afgifte van toe gangsbewijzen." Maar zo zakelijk als deze mededeling, zo hartelijk is de ontvangst door de familie Oele. Het secretariaat bestaat uit een tafel, waarachter mevrouw Oele, die iedereen persoonlijk welkom heet. Daarna kan iedereen zich voor het begin van de bijeenkomst weer ster ken met koffie en een bolus. Sommigen komen van ver en ook voor velen uit Zeeland is Kapelle, hoe centraal ook gelegen, niet altijd gemakkelijk en snel te bereiken. Dat blijkt ook aan het eind van de dag, als een aantal de vergadering voortijdig moet verlaten in ver band met bus, trein of boot. De toeloop is elk jaar groter en je vraagt je af, hoe lang "de Vroone" de groeiende schare dialectliefheb bers nog zal kunnen ontvangen. Ieder jaar is het weer een demon stratie van hoe de taal mensen bindt, de taal, die eigenlijk het meest wezenlijke van ons mens-zijn is. De klacht in oude notulen over wei nig bezoek is al lang niet meer op z'n plaats. De voorzitter, mevrouw drs. A.F. v. d.Zande-Vleugels Schutterbegint met iedereen op te wekken Zeeuws te spreken en geeft zelf het voorbeeld, even nog wat haperendmaar al spoe dig in haar Zeeuws vrij van "buiten landse" klanken. Ze geeft een kort overzicht van de geschiedenis van de vereniging, waaraan de naam van Mevrouw Ghijsen zo nauw verbonden isen hoe onder haar leiding het "Woordenboek" tot stand kwam, terwijl het voor ons vandaag onvoorstelbaar is dat ze dit werk uit liefhebberij, zonder geldelijke vergoeding, verrichtte. Zo begon het zestig jaar geleden. Haar werk werd voortgezet door mevrouw E.J.v.d. Broecke-de Man en dat betekende niet dat men het wat kalmer aan ging doen. Onder haar kwamen de regioboeken tot stand. Helaas zou je op 't ogenblik van een impasse kunnen spreken, voornamelijk door gebrek aan geld. Bij de provincie hangt de lamp ook vooroverEen dringend ver zoek om aanbeveling bij mensen,die invloed hebben. Ook is er werk ge noeg voor een eventuele promovendus, ook een collecte" en een "quiz" passeren de revue, maar lijken niet de meest geeigende oplossingen. Bij de opening worden enige Zeeuwse verenigingen uit andere delen van het land en de Heemkundige Kring Walcheren en de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland wel kom geheten, tevens natuurlijk al le aanwezigen en niet op de laatste plaats mevrouw V.d.Broecke-de Man, die natuurlijk geen verstek laat gaan Opmerkingen over de notulen van de vorige vergadering zijn er nauwe lijks. Op een vraag beloofd de voorzitter een lijst van alle Zeeuw se dialectbandjes ter beschikking te stellen. De ingekomen stukken vergen niet veel tijd: het is er maar één, een pot babbelaars (iemand uit de zaal geeft natuurlijk direct een ander woord) van Mevrouw Meerman (Tholen)die helaas verhinderd wasEen originele manier om ver hindering te melden. Ter navol ging? Het feit alleen al dat men zich meldt, ook als men niet ko men kan, geeft aan hoe de vereni ging leeft bij de leden. Dan volgt een korte herdenking van de dit jaar gestorven leden. 6

Nehalennia | 1989 | | pagina 8