IMPRESSIE DIALECTDAG 1991 door Jopie Meerman Wie weet het verschil tussen Heintje Davids en het regioboek voor Schou- wen-Duiveland? Heintje Davids nam telkens afscheid en dan kwam ze weer terug. En het regioboek? Telkens wordt het aange kondigd, maar dan is het er toch weer niet! Want ook dit jaar hadden we er ei genlijk een beetje op gerekend dat het regioboek uit het land van de voorzitter er zou zijn. Gelukkig was ze er zelf wel, en goed in vorm. De Dialectdag begon voor ons als bezoekers gewoontegetrouw met de bolus. Een normaal exemplaar, maar wie weet worden het volgend jaar in derdaad rambolussen, tafelbolussen of links gedraaide. U begrijpt vast wel uit welke hoek deze woordspelingen kwamen, natuurlijk van Engel Rein- houdt. Maar nu begin ik bij de staart van 't varken, want onze troubadour trad pas in het middagprogramma op. En tevoren hadden de driehonderd bezoekers al een heleboel interes sants, leuks, en leerzaams aangebo den gekregen. Ik werp een snelle blik op de over volle boekentafel (boeken aanraken durf ik met m'n plakkerige vingers van de stroop niet goed) en ga dan de al goed gevulde zaal binnen. Zoals gewoonlijk zien zaal en podium er keurig verzorgd uit. Even later, na de nodige handdrukken, armzwaai en en zoenen, hebben de meesten een plekje gevonden. Op het podium wordt ondertussen door Omroep Zee land druk geïnstalleerd voor de op names. De voorzitter, mevr. drs. A.F. van de Zande-Vleugels Schutter spreekt eerst de meest gerenommeerde gasten toe zoals de Commissaris van de ko ningin, meneef Boertien met zijn echtgenote. Ook het burgemeesters- echtpaar van Kapelle is er, de beide oud-voorzitters, de heren Geuze en de Bruin, dr. Berns van het P.J. Meertens-Instituutmevr. dr. Nienke Bakker, en de gastspreker van deze ochtend prof. dr. J. Taeldeman van de Rijksuniversiteit van Gent. Er is ruimschoots Thoolse inbreng gedurende deze dag. Mevr. M.W. Blaas, die later in het programma ook haar steentje bijdraagt, begroet ons allemaal met een kort en krachtig gedicht, 'Vandaehe is de dag'. Er volgen deze dag trouwens nog meer dichtregels, want ook de voor zitter laat ons meegenieten over 'de Zeeuwse Boerenhoed'. Toch komen er ook ernstige zaken aan de orde, want ook dit jaar geden ken we 8 leden van de Vereeniging die ons in het afgelopen jaar zijn ontvallen. Mevrouw Van de Zande zou geen echte voorzitter zijn als ze de ver gadering niet goed bij de les hield en ze snijdt een belangrijk onder werp aan. Het is ons paradepaardje, ons visitekaartje met 5 sterren zegt ze met nadruk: het Woordenboek. En dan niet alleen de 8e druk, want daarvoor is volop belangstelling. Maar met het supplement is men druk bezig. De Stichting De Zeeuwse Tae- le, vertegenwoordigd bij monde van voorzitter I.J. de Regt, is daar la ter nog duidelijker over. Maar eerst wikkelt het bestuur de huishoudelijke zaken af zoals het jaarverslag. Sommige mensen snappen de samen werking tussen Zeeland en Goeree- Overflakkee niet zo goed, aldus de voorzitter. Maar Goeree-Overflakkee is een broertje van ons, 't is per ongeluk alleen bij de buren hebrocht! 28

Nehalennia | 1990 | | pagina 30