BOEKBESPREKING Dag, de Radio. Het nieuwe jaar was nog maar net enkele minuten ingeluid of Omroep Zeeland brandde met de uitzendingen los. Samen met drs. H. Eversdijk kwam onze voorzitter, mevrouw drs. AFv.d. Zande-Vleugels Schutter, aan het woord. Met verve verdedigde ze de totstandkoming van deel 2 van het Zeeuws Woordenboek. Ook Evers- dijk, lid van onze vereniging, zei dat deel 2 boven tafel moest komen, "immers het boek kost eigenlijk nog geen gulden per inwoner", 's Middags om twaalf uur zond Omroep Zeeland een samenvatting van het nachtelijk interview uit. Om twee uur begon een muziekprogramma van eigen bodem We hadden inmiddels Engel Reinhoudt al gehoord, toen Ad Leijdekkers muziek uit Schouwen-Duiveland begon te promoten met twee liedjes. In een vraaggesprek noemde hij Omroep Zeeland "het bindmiddel om de afzonderlijke delen van Zeeland, de parels van Zeeland, aaneen te rijgen; eigenlijk is Omroep Zeeland een pak mai'zena". Dialect, een praattaai, dat is alom bekend. Nog beter dan in de schrijftaal zullen diverse streektalen via de radio uit de verf komen. De gewone alledaagse taal, zonder kunstgrepen, te veel aandikken, die moet uit Omroep Zeeland klinken. Die herkennen en waarderen we. R.W. SPEUREN NAAR SPOREN Dit is de titel van de nieuwe Dow- kalender 1990. Het is een speurtocht met oude en nieuwe kaarten naar het Zeeuwsch-Vlaams verleden op geogra fisch gebied. Franz Gittenberger deed een gelukkige greep in zijn uitgebrei de kaartcollectie en daarnaast werden recente opnames geplaatst, waardoor een fraai, leerzaam geheel ontstond, mede door de informatie van George Sponselee. Het begint bij de schaaps kooi op de schorren van de Lovenpol- der, de latere Nieuw-Neuzenpolder de vestigingsplaats van Dow Chemical in Terneuzen. Het aardige van deze kalender is dat de samenstellers keer op keer, verrassend treffend, ken merkende plaatjes weten te brengen van plaatsen waar we al jarenlang gedachteloos voorbij rijden of lopen en waar een interessant historisch verhaal bij past. Het kijken naar en vergelijken van die foto's met bijvoor beeld locaties op (oude) topografische kaarten wordt nu een leuke bezigheid op een winteravond en tegelijk rijpen er plannetjes om straks Gittenberger te volgen op een vrije zaterdagmid dag. Een mooi kijk- en leesboek, die nieuwe Dow-kalender R.W. George Sponselee, Zou 't beter zijn, 't zou niet deugen, een bundel ver halen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, met illustraties van Zsuzsa Szikra. Uit gave: Boekhandel van Geyt, Steen straat 20, Hulst. Prijs 34,90. De verhalenbundel bevat 24 schetsen, die zich allemaal afspelen in het Land van Hulst. De meeste hoofdpersonen zijn mannen die een relatie hebben met de landbouw, het middel van bestaan in een vooroorlogse platte landsgemeenschap. De schetsen zijn vlot geschreven en gemakkelijk lees baar voor iemand die met streektalen bekend is. Wat echter belangrijker is: de personen zijn levensecht en de situaties duidelijk herkenbaar en streekgebonden. Sponselee neemt geen blad voor de mond. In rake bewoor dingen zet hij zijn mensen neer en schildert hij hun handel en wandel. Veelvuldig komen humoristische café praat en seksistische uitlatingen voor, maar deze laatste zijn niet kwetsend: ze behoren tot de beschreven agra rische mannenmaatschappij. Zsuzsa Szikra illustreerde het boek met een 25

Nehalennia | 1990 | | pagina 27