dat er zo "genoten" was. Tenslotte onze vraag, ons in te lich ten wanneer door een vereniging of groep een bijeenkomst wordt georga niseerd, waar in of over dialect zal worden gesproken: waar, wanneer en door wie? Hartelijk dank voor alle medewerking! EJ. v. dB LANDBOUW Dhr. J.J. de Looff (Kg) schrijft ons naar aanleiding van de beschrijving van dhr. P.J. van Langeraad (Dsr) over 't Staepel'of. "In de jaren dertig hoorde ik de volgende uitdrukking van een oude boer: Terreve in de kluuten, Staepels buuten. Dit betekent dat, wanneer men tarwe in een grofliggend zaaibed zaait, deze in zekere mate beschermd is tegen koude wind en door betere groeiom- standigheden een grotere opbrengst geeftDe schuren waren te klein om alles op te bergen; er moest een ge deelte van het graan buiten worden opgeslagen. Dat gebeurde dan in sta pels op de staepelwurf Ook dhr. P. Lodder (Smd) stuurde ons een aanvullend schrijven. "In Sommerdiek stieng vroeher ook een klampemêêtflak bie durpDe kleine durpsboeren, die gêên of een te klei ne schuure hadde, konne daer d'r klampen opzette, 's Winters wier daer ook gedorse. De ienkele boeren, die op 'n stee buuten durp weuenende, sloegen d'r koren in de schuure op. Juun wier in de pit gedaen, mar je zag vroeger in 't land aok overal juunrennen. Dat waere 'n soort héle lange kipperennen van paelen mit gaes al of niet afgedekt met golf- plaeten. De renne wier volgestort mï juun in as t'r gêên dek op zat ofgedekt mi stroa. 't Voordêêl was, da je minder of hêêlemaele gêên stroa noddig had, in je minder tied noddig had om de juun op te slaen in laeter aok wêêr uut te haelen, dan bie 'n pit. As t'r vorst op komst was, wiere d'r bossen stroa tegen de ziekanten gezet. Volgens dhr. J.W. van 't Veer (Bzl) werden in Zuid-Beveland alle buiten de schuur opgestapelde graanschoven een klampe genoemd. De terve staet in de klampe toet an me haen dossen. Soms werden opgestapelde takkebos- sen ook wel eens een musterklampe genoemd maar meer algemeen was de benaming toch een outvumme. Fersêêl'out werd, naast musterds, ook door de bakker gebruikt. Het werd meestal verkregen door dikke takken van gerooide bomen te kloven of te klieven in stukken van ongeveer f meter. Grote hoeveelheden werden dan op geklampt. Aardappels werden meestal na het met de hand rooien ter plaatse op het land in d'n 'aop edaen. Daarvoor werd eerst een lange rechthoekige kuil gegraven van ongeveer 1 voet diepOp de bodem kwam een laagje stro, waarop de aardappels tot onge veer 1 meter hoog werden opgehoopt. Naderhand werden ze dan met een laagje stro afgedekt, waarna er een laag van de uitgegraven grond op kwamIn de eertste helft van deze eeuw waren de petatenraopers in de Zuidbevelandse polders tot diep in het najaar een veel voorkomend ver schijnsel. Een heel ander soort lang gerekte 'aopen waren vroeger te zien in de hoogstamboomgaarden in midden Zuid-Beveland. Bepaalde soorten late en sterke appels, zoals Bellefleur en Sterappel, werden op een laagje stro opgehoopt in langgerekte hopen. De appels lagen daardoor luchtig en koel en kregen de gewilde rode kleur. Na enige tijd werden ze gesorteerd en naar de veiling vervoerd. Zo'n appelhoop werd een zeuge genoemd. Zolang er geen nachtvorst was te verwachten, konden de appels zeer goed in de zeuge blijven liggen. Het verwondert dhr. Van 't Veer enigs zins, dat van landbouwerszijde wel de mangel'aop en de petater'aop genoemd worden, maar niet de pulp'aopof liever de pulppitIn de eerste helft van deze eeuw was die toch op vele boerderijen in najaar en winter te vinden. Pulp was het restprodukt dat overbleef na de verwerking van de 32

Nehalennia | 1990 | | pagina 34