suikerbieten in de suikerfabrieken. Het leek enigszins op zuurkool of spaghetti en werd graag gebruikt als voedzaam stalvoer voor de koeien. Het werd op dezelfde manier ingekuild als de voederbieten. Tussen boer en arbeider werd wel overeengekomen het land op een be paalde manier te bewerken en de op brengsten en kosten gelijkelijk te verdelen. Dhr. J. Walraven (Gpol) vertelt hoe boer en arbeider Juun t'n 'elte hadden. De boer stelde land ter beschikking en deed al het pêêrde- werk. De arbeider leverde zaaigoed, zaaide en onderhield het land, leverde de kunstmest, trok de uien op en verzamelde ze daarna. De opbrengst ging tenslotte voor de helft naar ie der. In Zuid-Holland was de regeling anders. Elke derde mud uien was voor de arbeider, die dan moest zorgen voor het onderhoud van het land en het optrekken en opscheppen van de uien. HET JUBILEUMBOEK Bij het selecteren van de verhalen en gedichten voor het jubileumboek ter gelegenheid van het 60jarig bestaan van onze Vereeniging, "Tussen Holland en Vlaanderen: verhalen en gedichten in de dialecten uit dit ge bied" hoopte de commissie van advies dat de "werkjes" tevens een bron van gegevens zouden bevatten voor onderzoekers en wetenschappers, die belangstelling hebben voor vorm en inhoud van onze dialecten. Het ver haal Een ouwen inzette van dhr. J. Roose (Kod) brachten we onder de aandacht van dhr. Ate Doornbosch, bekend door het veelbeluisterde ra dioprogramma "Onder de groene lin de" EEN GESPREKJE MET EEN DIALECT SPREKER Dhr. J. Roose (Kod) vertelt zijn ver haal: Jao. 'k Wil 'r wè wat van ver- telle, mè eihelijk is 't d'omhekêêrde wereld. Ate Doornbosch kwam ni mien toe, dus die zou 'n stikje moete schrieve. En 'ie zou dat wè wille doe ook, want 't is 'n 'êêl meehaende man, mè 'ie kom nie van 'ier. As j't uutzoekt is 'n van Groningen. Nie dat 'n drekt de knoppen van je rok vreet as 'n praot, want je kan't nae nie 'öóre, mè 't schilt toch noga mee Wal- chers. Zodoende. D'n 'êêr Francke, die me zachtjesan hae kenne in onze verêênehing, die 'ei zó 's geluud en deu im kwam Doornbosch achter 't bestaen van dat boek "Tussen Holland en Vlaanderen". Noe kwam Doorn bosch vroeher ook 'n ienkele kêêr langstallêênig of mee z'n vrouwe. Mè noe brocht 'n dêêl mense mee van de televisie, wè 'n man of zevene. Die waere in de wêêre mee snoeren en lampen en kameraos, vrêêdJe kan hauwer 'n viertuug paeren inspanne. Eindelienge was aolles opgetuugd en de plekke, wi da'k moch stae bie 't ziengen toet op de centimeter bepaeld. "En nie te vee beweehe", wier 'r nog biehezeid. Toen 'k dan hezoenge van "Al op een morgen vroeg", "Daar zou eens een jagertje uit jagen gaan" en "Wat hoor ik hier in het midden al van de nacht". Zóö'n dertig coupletten, wan je weete ook, da de mêêste ouwe nog a lank van stof bin. Zekere Bram Vermeulen en 'n Peter Swart rehelde 't zóó 'n bitje en ze vonde dat 't 'r ordentelijk opstoeng. 't Was vè 'n muziekarchief in Hilversum. Noe, in 'n archief bewaer je ouwe diengen, dus dat klop wè. As aolles d'r opstoeng, spande ze wi uut - ook nog 'n 'êêle abbelehaosie - en vertrok d'êêle troep. Doornbosch en 'n menêèr Kuier bleve over. Dan bin m'r op 't gemakje bie hae zitte en 'ebbe 'ulder in aolle êênvoudig'eidmee êên bandrecorder, dat stikje opgenome over "Een ouwen inzette". Vó de ver- levendehing moch 'k de vaesjes, die d'r in anhaele öóre, dééls zienge. 't Wier nog gezellig in d'n achtemiddeg. Overlaost ebbe ze dat nog uutgezonde in 't prohramma, "Onder de groene linde". Da's 't oudste radio- prohramma, op de nieuwsdienst nae, dus ook wè 'n bitje toepasselijk. Mè 't 3 3

Nehalennia | 1990 | | pagina 35