MEDEDELINGEN WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Ingezonden reacties onbekende foto in Nehalennia 76 Twee reacties kwamen binnen bij de redactie op de in Nehalennia 76 afge drukte onbekende foto, waarvoor onze hartelijke dank. Mevrouw A. Hoekman-Jumelet uit Zie- rikzee meldt dat de foto moet zijn gemaakt in de Nieuwe Boogaardstraat, tegenover de Krepelstraat in Zierik- zee. De op het raam vermelde firma naam was niet Mees maar Mars Leeu wen. De man met de bolhoed zou of de heer Sies of een in de Nieuwe Boogaardstraat woonachtige onderwij zer kunnen zijn. De heer Uil, streek archivaris van Schouwen-Duiveland, herkende het midden op de foto staande pand, wijk D nr. 217, even eens als de Nieuwe Boogaardstraat nr. 47. Het betrof hier, zo meldt de heer Uil, een winkel van Mars J.D. Leeuwe. "Marinus Jan Dirk Leeuwe was winkelier in ijzerwaren en had in het pand, waarin hij woonde, zijn hoofmagazijn. Een filiaal was geves tigd aan de Lange Nobelstraat. Leeuwe verkocht naast ijzerwaren ook koperwaren, gietwerk, bouwartikelen en huishoudelijke artikelen. Zijn as sortiment omvatte voorts houtwaren, zoals ledikantknoppen, kastpoten, bezemstokken en gordijnlatten. Leeuwe was een speciaal adres voor fijn lijstwerk, eier- en parellijsten en oplegwerk voor meubels en andere doeleinden. Zijn leuze "Enorme keu ze - uiterst lage prijzen" vermeldde hij op zijn rekeningen". De groep kinderen op de voorgrond zouden zeer wel leerlingen kunnen zijn van de openbare lagere school, die ook in de Nieuwe Boogaardstraat was gelegen, aldus de heer Uil. TENTOONSTELLINGEN Belgische krijgsgevangenenen Indien men zich haast kan men nog juist een bezoek brengen aan de ten toonstelling, die het streekmuseum "West-Zeeuws-Vlaander en Presenteert" heeft gewijd aan het lot van de Bel gische soldaten die in 1940 in Zeeuwsch- Vlaanderen krijgsgevangen werden gemaakt. Zoals bekend werd dit stuk van Nederland in hoofdzaak verdedigd door Franse en later vooral Belgische troepen. Na de capitulatie werden duizenden krijgsgevangen Bel gen verzameld, onder meer in Sluis (5000), Aardenburg (2500), Oostburg (2500), Breskens (2500) en IJzendijke (2500). Later werden ze naar krijgs gevangenkampen Duitsland getran sporteerd, waar ze in "Arbeitskom- mandos" werden ingedeeld. Voor Ne- derlandstaligen gold, dat ze na circa drie tot negen maanden weer werden vrijgelaten. Franstaligen verbleven de gehele oorlog in Duitsland. Streekmuseum West-Zeeuws-Vlaander en Presenteert Markt 28, IJzendijke 21

Nehalennia | 1990 | | pagina 23