Met alle respect voor de gemoedsaan doeningen van de auteur lijkt het me toch een zonderlinge strategie om als reaktie op abjecte ideeën van anderen zelfcensuur te gaan toepassen waar het de genegenheid voor de geboorte streek betreft. De Schelde is er niet alleen voor milieuvervuilers en extre misten, getuige bijvoorbeeld het Schel- denummer van Ballustrada. J.J.B.K. Open dag 100 jaar Rijksarchief in Zeeland Het Rijksarchief in Zeeland viert dit jaar zijn honderdjarig bestaan als rijksarchief in de provincie. Ter ge legenheid hiervan zal er een aantal aktiviteiten worden georganiseerd, waaronder een open dag dag op 1 september 1990. Het Rijksarchief in Zeeland wil tijdens deze Open Dag belangstellenden kennis laten maken met de instelling, waar vele oude Zeeuwse archieven worden bewaard voor het nageslacht. Mensen die het rijksarchief al kennen via hun bezoek aan de studiezalen biedt deze dag dé gelegenheid om een kijkje ach ter de schermen te nemen. De Open Dag wordt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. Het adres van het Rijksarchief in Zee land is: Sint-Pieterstraat 38 in Mid delburg (aan de zijkant van het Abdij complex, ca. 15 minuten lopen vanaf het N.S.- en busstation). Vóór 1795 kende Nederland geen ar chiefwezen. Ieder orgaan beheerde het eigen archief. Uitgangspunt hierbij was geheimhouding, de archieven wa ren ontoegankelijk voor derden. In 1814 bepaalde koning Willem I dat alle archieven van de staat tot en met jaar 1794 op het Binnenhof bijeenge bracht moesten worden en onder be heer van een landsarchivaris gesteld Hiermee was het rijksarchief in 's Gra- venhage opgericht. Er werd niet ge rept over het gebruik van de archie ven door derden. Pas in 1829 werden daarvoor bepalingen gemaakt. De ar chieven van Holland waren vanaf 1814 in rijksbeheer. In de overige provin cies werden tussen 1817 en 1866 archi varissen aangesteld. Het beheer van de archieven van de voormalige ge westen werd als een provinciale taak opgevat. Wel onderhielden de archiva rissen steeds contact met het rijksar chief in 's-Gravenhage en verleende het rijk bijdrage in de kosten van een groot aantal provinciale archieven. Geleidelijk werd de rijksinvloed zo groot, mede door de toevloed van rijksarchivalia naar de provinciale archieven, dat het nog maar een kleine stap was van provinciaal naar rijksbe heer In Gelderland werd deze stap in 1877 het eerst gedaan. Zeeland sloot de rij in 1890. Zoekplaatjes Bij de inventarisatie van het archief van de Godshuizen te Middelburg na 1811 trof ik onderstaande foto's aan (vl. nrs. 999 en 1000). Het is niet aannemelijk dat de grote groepen afge beelde personen wezen zijn, omdat er omstreeks die tijd (ca. 1900-1920) maar heel weinig wezen in het Burgerwees huis waren opgenomen; het Armwees huis werd reeds in 1909 gesloten. Bovendien hebben op één van de foto's twee jongetjes een bordje vast met de tekst "Groep 1", hetgeen eerder duidt op een school. Graag zou ik willen weten uit welk jaar de foto's dateren, waar ze werden genomen en tot welke school de kin deren behoorden. Gelieve de gewenste informatie te stu ren naar het Rijksarchief in Zeeland t.a.v. A.F. Franken, Sint-Pieter straat 38 4331 EW Middelburg T.F. 22

Nehalennia | 1990 | | pagina 24