ne koffie, maör 'k kreeg wel gróte eigegebakken stroopkokien, waör mijne mond eêlemaól vol mee zat. Sie, die was lekker! Dan wier 'et tijd om 't bróód uit den oven 't aólen. A-ta-deurken openging, kwam de reuk van 't gebakken bróód ou tegen. Mee de rokelskodde wieren de pannen naór voren getrokken, in dan mee 'nen dikken lap er uit gepakt. De 'eête broójen zette mij moeder op de vloer schuin tegen de muur om uit te dampen. Mijne-n-ovekoek oók! 'k Kost bijna nie wachten, tot-a-tij genoeg afgekoeld was. Om mij kontent te stellen snee mij moeder 'êm tal vendeur: 'ij was vaneigen nog vee te vos, maór 'k aójer toch zó vee' zin in!! Daór wier boereboter op- gesmjèrd. Die smolt sebiet in liep in de putjes. Dan nog platte suiker der- op, nou, fn dan zette-n-ik mij kleine sterke tandjes dêr in - - - - m-m- m- da was lekker! 't Ouw' bróód wier vaneigen eêrst opgeten. Dan kwam 't vos aón de beurt. We wisten nog a wa goed wie zijn beurt 'et was voor 't bovekostjen, maór voor dat er dat af ging maókte mij moeder mee de punt van 't bróójmes kruisken tegen den onderkant van 't bróód. Wij wis ten êêl goed, wa-ta-zeggen wou: Dat Onze Lieveneer zijne zegen aón da bróód mocht geven, in dammenet in gezondheid mochten opeten as't God blieft Wat is de tijd veranderd! Daór zijn geên bakkeêtjes meêr, maór keukens nóg erger: 'n kookgelegenheid! 't Bróód wat den bakker bringt - - - laót er ons maór over zwijgen: dieê mens kan-t-er oók niks aón doen, dat er bijnaó gêên eigen tèrem in zit, maór veel spul, da gêên terem is! Eên dingen bleef bij ons 't zelfde: 't Kruisken mee de punt van 't mes. 26

Nehalennia | 1990 | | pagina 28