Rommerswaal vertoonden zich von outs aldus". Gezicht op de stad van de landzijde. Deze vermoedelijk geheel op fantasie berustende voorstelling is waarschijnlijk omstreeks 1600 vervaardigd. de St.- Felixvloed van 5 november de watering Beoosten Yerseke onder water en bracht zware schade toe aan de stad. Wat hierna werd hersteld ging door de stormvloed van 2 no vember 1532 weer teniet. Al het land rond Reimerswaal ging verloren; al leen de stad bleef, beschermd door haar wallen en muren, bewoonbaar. Zij lag voortaan als een eiland midden in de zeer breed geworden Ooster- schelde. Na Middelburg en Zierikzee was Reimerswaal, dat in 1375 een stadsrechtprivilege kreeg, de derde stad van het middeleeuwse Zeeland. Met circa 43 ha was deze plaats bin nen de vesten 2 x zo groot als de stad Tholen. Door het verlies van het omringende land raakten de ste delijke ambachtslieden en arbeiders zonder werk en trokken weg. Slechts 16 - 18 personen konden hun beroep blijven uitoefenen. Nog was het na tuurgeweld niet ten einde. Reimers waal werd door de stormvloeden van 1552, 1555, 1557 en 1570 in meer of mindere mate gehavend. Het zal dui delijk zijn dat door de afname van de bedrijvigheid en het aantal inwo ners ook het verkeer van en naar Reimerswaal afnam. Toch bracht het veer in 1566 nog 6 opterwijl het pontveer tegenover de stad Tholen voor 38 was verpacht. Tachtigjarige Oorlog Wat het geweld van de natuur nog had gespaard, werd in de eerste ja ren van de Tachtigjarige Oorlog ver woest door het oorlogsgeweld. In hun strijd tegen Filips II plun derden de Geuzen de Spaanse ko ningsgetrouwe stad in juni 1572. In 1573, tijdens het beleg van Mid delburg door de Geuzen, trachtten de Spanjaarden met een vloot levens behoeften naar de hoofdstad van Zee land te brengen en lieten tot dekking een regiment in Reimerswaal achter. De Spaanse vloot werd bij Wolphaarts- dijk teruggedreven en vluchtte naar Bergen op Zoom. De Zeeuwen namen na een kort beleg Reimerswaal en sta ken de stad in brand "in de maniere dat niet een huys is blijven staende" Het veer van Reimerswaal naar Tholen kon dat jaar niet worden verpacht omdat de schepen van Zierikzee, Vee- re en andere plaatsen, waarmee de vloot van de opstandige Staten van Zeeland werd bedoeld, dagelijks voor de stad de wacht hielden. Reimerswaal is toen bijna geheel door de inwoners verlaten. Slag bij Reimerswaal Op 29 januari 1574 ondernam de «j. 3

Nehalennia | 1990 | | pagina 5