Requesens, die met zijn edelen het verloop van de strijd vanaf de dijk van de Schakerloopolder had gevolgd, zag daarna de Spaanse schepen naar de thuishaven Bergen op Zoom vluch ten. Deze konden ontkomen doordat vijf of zes van de grootste Zeeuwse schepen in het smalle vaarwater ver ward raakten met het verlaten schip van Romero dat door de vloed was losgekomen van de Tholense oever. Tien schepen werden door de Zeeuwen veroverd, andere werden in de grond geschoten, verbrandden of liepen vast. Aan beide zijden sneuvelden ongeveer 1200 man. Na het vernemen van de nederlaag trok de Spaanse vloot op de Westerschelde zich terug naar Antwerpen. In februari 1574 viel Middelburg in handen van de opstandelingen. Als herinnering aan deze overwinning hebben de Staten van Zeeland dit wapenfeit op een go belin laten vereeuwigen. Het is het eerste en grootste van een serie van 7 waarop 5 zeeslagen in de Zeeuwse wateren zijn afgebeeld. Het tapijt dat in 1593 gereedkwam is aan het Zeeuws Museum te Middelburg in bewaring gegeven Hoewel de hegemonie van de Zeeuwen op het water was bewezen, was de strijd tegen Spanje nog niet voorbij. De stadsrekening van Tholen van 1575 vermeldt dat het veer op de stad Ant werpen in verband met de troebelen niet werd gebruikt evenals het Bot- kensveer dat vanuit de zuidoostpunt (de Brodeloospolder overstroomde in 1570) van het eiland Tholen op Ber gen op Zoom voer. Het veer op Venus- dam wordt niet genoemd doch onge twijfeld was ook dit in verband met de oorlogstoestand buiten gebruik. De pont van het veer tegenover de stad werd dat jaar gebruikt voor het vervoer van soldaten die onder lei ding van Mondragon over het eiland Tholen naar Sint-Annaland trokken. Via het nog onbedijkte St-Philipsland waadden de Spanjaarden door het toen zeer ondiepe Zijpe naar Duiveland waarna Zierikzee werd belegerd en ingenomen. Reimerswaal na de hervorming In 1577 ging Tholen als laatste Zeeuw se stad over naar de prins van Oran je. De overgang van Reimerswaal ver liep bijzonder rustig ten gevolge van de tijdelijke onbewoonbaarheid. De bevolking die zich er nadien ves tigde was bijna uitsluitend de Her vormde leer toegedaan. In 1578 werd hier weer een bestuur aangesteld. In verband met de verarming van de stad gaf de Prins het veer van Reimerswaal naar Tholen aan de stad waardoor er enige inkomsten waren. Ook het retourveer van Venusdam op Reimerswaal voer weer. In 1578 was Cornells Kerper pachter voor 3. In de tachtiger jaren be taalde hij iets minder. Stoffel Adriaenszn., een Reimerswaal- se schipper, was in 1586 veerman. Hij moet er wel brood in hebben ge zien want hij betaalde 2 x zoveel pacht als zijn voorganger. Het jaar daarop vraagt hij vermindering van pacht, daar het scheepvaartverkeer door de val van Antwerpen en de sluiting van de Schelde geheel is te- nietgegaan. De werkgelegenheid nam af en in 1589 kan de veerman de pachtsom niet betalen. De pachtsom men werden steeds lager. In de ne gentiger jaren pachtte het bestuur van Reimerswaal het veer van de Thoolse magistraat voor 30 schellin gen. Na 1594 kan het veer van Ve nusdam niet meer worden verpacht. De stad Tholen raakte hierdoor ook de inkomsten van dit laatste veer kwijt. Het zal tot 1686 duren voordat Tholen weer een overzetveer heeft. De stad Reimerswaal begon toen aan haar laatste fase. In 1606 stonden de Staten van Zeeland de inwoners toe de plaats te verlaten. Er mochten echter nog geen huizen worden ge sloopt, noch materiaal van de water keringen worden afgevoerd. Nog een aantal malen verleenden de Staten van Zeeland bijdragen voor het on derhoud van hun dijken, in 1626 voor de laatste maal. De toestand was in 1629 dermate 5

Nehalennia | 1990 | | pagina 7