zich aanpasten aan een ouder sloten- patroon. (kroniek) Mariekerke-Meliskerke Op verzoek van de gemeente Marie- kerke werd op 23 oktober een onder zoek ingesteld naar de plaats van de ca 1890 afgegraven vliedberg aan de Bergweg te Meliskerke. Daarbij kwam vast te staan dat het gehele "binnenterrein"zoals dat er nu on bebouwd bij ligt, ook in het verle den nooit bebouwd is geweest. De bouwvoor heeft een minimale dik te van 15 cm en is ontstaan na de ruilverkaveling vlak na de Tweede Wereldoorlog toen het terrein is ge nivelleerd. Sindsdien is het altijd als weiland in gebruik geweest. De berg moet direct aan de Bergweg hebben gelegen op de plaats van het in 1950 aldaar gebouwde woonhuis. Verhalen van bejaarde dorpsbewoners bevestigen deze conclusie, (kroniek) Middelburg-Lange Delft Bij sloopwerkzaamheden aan de Lange Delft werd eind 1988 een bijzondere (pelgrims?)hoorn van aardewerk ge vonden. In tegenstelling tot de be kende lichtgebogen exemplaren uit Langerwehe van witbakkende klei en de trompetvormige Middelburgse hoorn die onder de abdij werd gevonden, betreft het hier een hoorn met een opgerold middenstuk. Hij is in redu cerend milieu gebakken. De buiten zijde is in de fase dat de klei leer- droog was hoekig bijgesneden met een matglanzend oppervlak als resul taat. De klankbeker is versierd met ingekerfde boogvormige lijnen en een wapenschild met de letter "M". De begeleidende ceramiekvondsten dateren de hoorn, waarvan tot op heden geen parallellen bekend zijn, in de tweede helft van de 15de eeuw. De vondst is al eerder uitvoerig be schreven in Nehalennia 73 (lente 1989), 31-33. (kroniek) Middelburg-Maisbaai In verband met woningbouw moest een gedeelte van de fundering van de stadsmuur ten oosten van het ge bouw van de Verenigde Oost-Indische Compagnie aan de Maisbaai worden verwijderd. Op 10 maart werd door H. Hendrikse een verkenning uitge voerd. De muur was over 75 meter te volgen en 2 meter breed. Hij bestond uit secundair verwerkte baksteen met een bekleding aan de buitenzijde van ijsselsteen. Op onre gelmatige afstanden waren steunberen aangebracht. De voet van de muur bevond zich 6.10 m onder het maai veld (1.10m +NAP); een balkencon- structie, 2 m beneden het maaiveld, duidde mogelijk op een steiger. Middelburg-St. -Jansstraat Door middel van een proefsleuf en het volgen van de sloopwerkzaamhe den in de maanden februari en maart is getracht een inzicht te verkrijgen in de bewoningsgeschiedenis van het binnenterrein achter de St.-Jansstraat nrs. 38-46. Het onderzoek werd uitge voerd door B. Oele en H. Hendrikse. Geconcludeerd kan worden dat in de Middeleeuwen het terrein niet in ge bruik is geweest. Pas vanaf de late 16de eeuw wijzen beerputten, water bakken en welputten op een intensi vering van de bebouwing langs de St-Jansstraat en St-Jansgang. Nisse Op 28 juni 1989 werd door de gemeen te Borsele in de persoon van hoofd afdeling voorlichting J. de Ruiter, de gelegenheid geboden voor een kleinschalig noodonderzoek aan de zuidzijde van het Dorpsplein te Nisse. Assistentie verleenden BOele (pro vincie Zeeland) en L. Goldschmitz- Wielinga (AWN afd. Zeeland). De proefsleuf aan het Dorpsplein 28 leverde het volgende resultaat op. Op het subboreale veen met de daar over in de Vroege Middeleeuwen afge zette gelaagde zavel bevond zich een kunstmatige ophoging van ca 1 me ter. Het humeuze bewoningsniveau op de top van dit terpje bevatte mos selschelpen, botfragmenten, leembrok- ken en enig aardewerk. De datering zou, met een slag om de arm, tweede helft 12de eeuw kunnen luiden. Het 20

Nehalennia | 1990 | | pagina 22