Eduard I in 1296 en Eduard III in 1340 de stad bezocht hadden. Het "wonder"wordt vermeld in de peri ode dat er in de Nederlanden diverse Marialegenden in omloop komen. Een mooi voorbeeld daarvan is Beatrijs. Aardenburg wordt in een middeleeuwse ballade bezongen, nl. in het "Nieuw Liedeken" over een speelman die, aan de galg hangend, ondersteund wordt door Maria totdat een schaapherder hem bevrijdt. Aardenburg bleef bedevaartplaats tot aan de Hervorming. De overlevering wil, dat het beeld van Onze Lieve Vrouwe van Aardenburg naar Brugge werd overgebracht en daar in een nis van het Stadhuis (hoek Blinde Ezelstraat) werd geplaatst, waar het tijdens de Franse revolutie werd ver nield. Zeker is, dat er een dergelijk beeld stond in 1711. Het werd ver nield op 30 december 1792, maar de Brugse stadsbestuurders plaatsten een nieuw beeld in 1853. Het werd ingewijd door bisschop Malou van Brugge in tegenwoordigheid van koning Leopold der Belgen en diens zoon, de hertog van Brabant. Mgr. Malou kreeg een kopie van het beeld en plaatste dit in de kathedraal van Sint- Salvator. Nadat Aardenburg in 1804 weer een zelfstandige parochie was geworden werd in 1851 een nieuwe kerk gebouwd, opnieuw toegewijd aan Maria, nu onder de titel "Onze Lieve Vrouw Hemelvaart". Bouwpastoor was Johannes van Genk, die, als bisschop van Breda, de kerk kwam inwijden. In 1871 liet de Maas trichtenaar pastoor Servatius Nuss, een beeld van Onze Lieve Vrouw met de Inktpot in de voorgevel van de kerk plaatsen. (Hij heeft waarschijn lijk nooit geweten, dat de Maastricht se Sterre der Zee oorspronkelijk ook een Lieve Vrouw met de Inktpot is geweest Bij het eerste eeuwfeest van de paro chie in 1904 werd onder pastoor Tho mas Wijtvliet een gebed tot Onze Lieve Vrouw van Aardenburg gemaakt en een lied geschreven. Paus Pius X verleen de een volle aflaat, te verdienen in de Pinksterweek. In 1937 bouwt de parochie een veld- kapel aan de Westmolenstraat. De ka pel werd gezegend door pastoor-deken J.J. Loos. De kapel overleefde de oorlog, maar werd een aantal jaren geleden gesloopt om plaats te maken voor een bedrijf. Na de Tweede Wereldoorlog werden onder pastoor Jos Dierick nieuwe glas- in-lood-ramen geplaatst, w.o. één met het visioen in de kerker en één met het bezoek van de Engelse koning Edward IV. Thans gaan weer stemmen op om een nieuwe kapel te bouwen ter ere van Onze Lieve Vrouw van Aardenburg. Er is daartoe een fonds en er werden reeds diverse giften ontvangen. 11

Nehalennia | 1990 | | pagina 13