bosch ende dat heet Hulsterloo". We wandelen naar het zandgelaag op De Kauter (heuvel) en bereiken met Richard Bleyenberg het hek dat toe gang geeft tot de Meester Van der Heyde - groeve (vroeger hoofd van de lagere school in Nieuw-Namen) De groeve is eigendom van Staats bosbeheer. Het was een vuilnisbelt, die door vele hardwerkende vrijwil ligers is schoongemaakt. We treffen het vandaag wel met zo'n boeiende verteller. Ik vergeet glad dat ik notities voor een verslag moet maken. De bodem bevat het rode zand (rostzand) met daaronder een gelige laag. Door de dorpsmensen werd het zand per kubieke meter verkocht. Ze worden de Kautermollen genoemd, want er is heel wat omgewoeld in vroeger tijd. Van der Heyde, de "bo venmeester" was een groot pionier en het is terecht dat de groeve naar hem is genoemd. In het streekmuseum De Vier Ambachten is veel te zien van wat er aan vondsten te voor schijn kwam. Altijd een bezoek waard, want er is nog veel meer te zien. Ook schoolkinderen hebben veel inte resse voor de groeve; zij kunnen goed kijken en vinden vaak dingen die de volwassenen over het hoofd zien, zo als een fragment van een vuursteen bijl, een krabber om huiden schoon te maken, enz. In de kleine groeve allerlei schelpjes en 't rode Kauterse zand. Bij de gele laag kwam geen zuurstof, vandaar dat het niet oxi deerde. Kalkrijke grond waarop de bomen met steenfruit het prima doen. Dan de grote groeve waarin een peil schaal met N.A.P. en een put waarin de grondwaterstand te zien is. Het was de moeite waard en bedankt voor de uitleg, meneer Bleyenberg. De bus vervolgt zijn reis. De herto gen van Arenberg hebben aardig wat ingedijkt. Hertogin Hedwigepolder Koningin Emmapolder, Prosperpolder Deze laatste naam is ook de naam van het dorp dat erin ligt. Daar in de kerk konden de hertogen uitrusten want in een nis stonden altijd twee zetels klaar. Of ze ooit gebruikt zijn? De wegen van het waterschap 17

Nehalennia | 1990 | | pagina 19