MEDEDELINGEN VAN DE ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK Stichting "De Zeeuwse taele" opgericht Om een supplement op het bekende Woordenboek der Zeeuwse dialecten te realiseren, is op 24 oktober 1990 de Stichting "De Zeeuwse taele" opge richt. De Stichting is een initiatief van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek en heeft als eerste doel het vormen van een fonds om de uitgave van een supplement op het woordenboek mogelijk te maken. Ook het geven van organisatorische begeleiding bij de uitgave van het supplement behoort tot de taken van de nieuwe Stichting. In 1964 verscheen het Woordenboek der Zeeuwse dialecten van de hand van mej. dr. H.C.M. Ghijsen. Het dialectonderzoek werd daarna voort gezet, vooral door middel van enquê tes en vragenlijsten in het Bulletin van de Werkgroep Historie en Archeo logie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het regionale en thematische onderzoek is sinds 1977 door mevr. E.J. van den Broecke-de Man ter hand geno men. Inmiddels zijn monografieën ver schenen over de dialecten van alle Zeeuwse regio's en Goeree-Overflak- kee. Al bij de uitgave van het woorden boek in 1964 stond vast dat te zijner tijd een supplement zou moeten ver schijnen om de vele nieuw ontdekte woorden toegankelijk te maken en vast te leggen. De tijd is nu gekomen om al het beschikbare materiaal weten schappelijk te bewerken en in boek vorm uit te geven. In de ruim 60 jaar dat de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek bestaat is het werk voor het woorden boek, voor regioboeken en alle andere aktiviteitenzoals de jaarlijkse Dia lectdag, door vrijwilligers uitgevoerd. Voor de uitgave van een supplement is, zo is in de loop van de tijd dui delijk geworden, betaalde externe wetenschappelijke ondersteuning no dig. De aanstelling van een weten schappelijk medewerker voor minstens vier jaar gaat de draagkracht van de Vereeniging te boven. Vandaar dat er een aparte Stichting is opge richt om het supplement te realiseren. Het bestuur van de Stichting "De Zeeuwse taele" bestaat uit: de heren ing. J.I. de Regt (voorzitter), P.G. van den Bosse (vice-voorzitter) drs. H. Eversdijk, ir. M.A. Geuze, M. Meesen, B. Oele, J. Kalle, P.B. van den Broecke en mevrouw drs. M.E. Jongejan (secretaris), adres: Stichting "De Zeeuwse taele" p/a Zeeuwse Bibliotheek, afde ling Zeeuws Documentatiecentrum Postbus 8004 4330 EA Middelburg contactpersoon: mevr. M.E. Jongejan Algemeen. De Dialectdag 1990 is voor velen ze ker weer een geanimeerd feest van herkenning geweest. Uw secretaresse was door omstandigheden helaas ge noodzaakt, verstek te laten gaan. Dhr. A. Leijdekkers zorgde voor een enthousiast verslag voor Omroep Zee land. In de notulen van de voorlaat ste ledenvergadering werden we her innerd aan de jaarlijks terugkerende slotwoorden van ons secretariaatsver- slag: het onderzoek gaat gewoon door. We kunnen ons nu realiseren dat dit inderdaad is gelukt gedurende meer dan twaalf jaar, waardoor niet alleen de regioboeken mochten ontstaan, maar ook de nodige verzameling woor den en uitdrukkingen voor het twee de deel van ons Woordenboek. Nu we aan de eindcontrole - als we dat woord mogen gebruiken - toe zijn, komt de Omroep Zeeland met een aan bod, waardoor onze mogelijkheden niet weinig zijn verruimd. Onze secre tariaatsmedewerker dhr. A. Francke mag wekelijks (voorlopig op woensdag, half zes) een eigen dialectprogramma 2 9

Nehalennia | 1990 | | pagina 31