den en uitdrukkingen en veel krante knipsels; het leeuweaandeel nu van mevr. M.W. Blaas (Tin), niet alleen uit deze tijd, maar ook van enige tientallen jaren geleden, en meestal interessant voor ons. Van haar even eens een boekje met de gezongen liedjes op zaterdag 21 maart 1925 in de Zeeuwsche week van "Ons Huis" in Rotterdam, toen een Folkloristische Demonstratie werd gegeven in de grote Doelezaal, door Zuid-Bevelanders, onder leiding van dhr. G. Houtekamer uit Kloetinge. Uit eigen boekenbezit schonk mevr. Blaas ons Uit het Wal- cherse Boerenleven door Heins (pseu doniem van Henn Eduard Beunke 1851 1925). Ook dit sympathiek gebaar wordt zeker op prijs gesteld en we willen het graag namens de Vereeniging in dank aanvaarden! Verhalen over vroeger, nu door onze leden geschreven, zijn ook altijd welkom. Deze keer was er een een voudig kort verhaaltje bij van mevr. M.M. de Wolf-Mol (Bgk), dat precies weergeeft wat voor ons van belang is. We laten het hier graag volgen, in de hoop, dat er ook uit andere regio's zulke korte schetsjes komen. 'n 'Oogelandse middag M'n gróótemoeder is êêl oud góóre. Ze kon smaekelik vertelle over vroe ger as eur guus (mien ooms en tantes) klein waere. "Jie eit ut mè makkelik," zei ze dan, "je zet ze in de box ai je mee je stof- zuuger an 't werrek bin en j' eit tur gin omkieken né. Ik oa gin box wan di oade me nog nooit van g'oore. Ik bond dikkels 'n paer stoelen an me- kaere. Die bond ik dan wi vast an de krikke van de spindeure, mè mêêstal gieng dat me zö lank goed wan ze oade dikkels a gauw deu, oe of ze di vanachter kosde raeke. Je weet dat je nom Job en je nom Adam nie vêê scholle en die ên saemen êêl wat kattekwaed uutgaele. Op 'n ochund zou 'k gebakke. D'n blom zat a in d'n trog en dae ao 'k 't zout vergete. Die guus speelde bie me in de bakkêête en 'k zei: "Dienkt erom, dat je nerregens anzit- te, wan'k moe even nae 't kelderuus om zout." 'k Oa beter niks kunnen zeie, mè jae achteraf gebeure'r nooit gin on gelukken. Ik komme trug en wat dienk Voormalige rume van Hoogelande. 35

Nehalennia | 1990 | | pagina 37