De Tholense vrijwillige brandweer in 1936. Van links naar rechtsachter: I. C.Bal2. Simon Schot3. A. Engelvaart, 4. A. Sakko (met touw), B.W. Schot, 6. Simon van Duivendijk, 7. Kees den Ouden, 8. L.VJ. Blaas commandant, 9. Dingeman v.d. Linde (achter), 10. C. van Noort, II. Jan Blaas (op brandspuit)12. Andries Prince, 13. Arie van Dijke (met touw), 14. Kees BijlJap Vos (achter), 16 Jan van Dijk. Voor: I. M. Geuze (liggend)2. Kees Gebraad (geknield)3. J. Vis, 4. H. Deurloo, 5. A. de Korte, 6. Frans v.d. Linde, 7. L. Laban, 8. Kees Duine (met standpijp) 9. Gabriel Contant, 10. P.J. Blaas. materiaal voor het blussen via de wa terleiding in het koor der kerk werd geborgen. Tweede Wereldoorlog Na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog bestelde de gemeente bij de firma Kronenburg te Culemborg een tweewielige motorspuit type E, met een capaciteit van 2000 liter per minuut, alsmede een trekkermanschap- penwagen (Willys Overland type 1932). Dit werd eind 1940 geleverd. De vrij willige brandweer is toen tot 20 man ingekrompen. De rest ging in de re serve. De auto werd in de nieuwe brandweerkazerne aan de Bebouwden- dam geplaatst. Met dit materieel is men de oorlog doorgekomen. Er waren in die jaren alleen twee kleine brand jes te Tholen. Echter ook in Oud- Vossemeer en Poortvliet werd hulp geboden. Na de oorlog bleek het vor men van een brandweer-kring Oost op het eiland Tholen met Poortvliet en Oud-Vossemeer niet mogelijk. Aan de westkant ontstond wel een gemeenschappelijke regeling tussen Sint-Maartensdijk, Scherpenisse Stavenisse en Sint-Annaland. Na de oorlog waren de Aster motor spuit en de manschappen-auto niet meer te gebruiken. Uit overtollig Engels brandweermateriaal kon toen via de Rijksinspectie van de brand weer een Chevrolet vrachtauto uit 1943 worden gehuurd. De eerste alarm-oefening verliep ui terst traag. Daarbij bleek dat de kop pelingen van de vrachtauto en motor spuit niet pasten. Het duurde 40 mi nuten voordat men met de motorspuit op het Stoofhof even buiten de Oude- landsepoort was. 18

Nehalennia | 1991 | | pagina 20