op het zuidelijk deel van de gracht tuinen aangelegd die in de tachtiger jaren zijn verkocht aan de bewoners van de voorliggende woningen zodat het voormalige terrein van het slot en de voormalige gracht thans uit 6 percelen bestaat. Het grootste per ceel, perceel F851, is voor een deel in het bezit van een inwoner van Stavenisse. Deze heeft gevraagd wat de plannen met dit stuk grond zijn en indien die er niet zijn dit perceel van de Monumentenlijst af te voeren. Eén van de wildemannen die het hek sierden dat tussen de beide portierswoningen stond. m Zeeland vroeger veel zijn geweest. In het bijzonder het voorkomen van de zeldzame grachtmuren zal een reden zijn geweest de restanten van het slot te Stavenisse op de lijst van beschermde monumenten te plaatsen. Het belang uit stedebouwkundig oog punt is het feit dat dit herenhuis door zijn plaatsing en ontsluiting de structuur van dit deel van de bebouwde kom van Stavenisse heeft bepaald. De restanten van het slot te Stave nisse zijn historisch gezien van be lang doordat het één van de weinige restanten is van een geheel door wa ter omgeven herenhuis, waarvan er In het advies betreffende de wijziging van het monumentenregister wordt geconstateerd 'Bij een bezoek aan het terrein bleken de omringende grachten, hoewel zeer verwaarloosd, zeker niet verland te zijn, ze bevatten over grote gedeelten nog water. De, het binnenterrein omgevende muur, inclusief 2 hoektorentjes is hoewel vervallen nog duidelijk aanwezig. Op een gedeelte van deze muur komt een fraaie muurbe groeiing voor' Het advies besluit met: 'Het afvoeren van het object van het register van beschermde monu menten dient met verwijzing naar de nog aanwezige belangrijke resten van het voormalige slot met gracht en omgevende grachtmuur te worden ontraden Noten 1Archief Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen 1969 blz. 39. 2. Smallegange, Cronyk van Zeeland, 1696 blz. 750. 3. Smallegange, Cronyk van Zeeland, 1696 blz. 749. 4. J.P.B. Zuurdeeg, Prentenkabinet van Tholen en St-Philipsland1974 blz. 68. 5. F. Nagtglas, Zelandia lllustrata deel 11, 1878 blz. 342. 6. F. NagtglasZelandia lllustrata deel II, 1878 blz. 342. 7. F. Nagtglas, Zelandia lllustrata deel II. 1878 blz. 344. 8. D. OeleAdvies aan Provinciale Planolo gische Dienst d.d. 11 jan. 1991. 12

Nehalennia | 1992 | | pagina 14