ijs in de Eendracht moest worden gebroken. Met 'voirleden' kan ook de winter van 1585/86 zijn bedoeld. Ook in andere rekeningen worden uitgaven vermeld voor het breken van ijs in de Eendracht hetgeen met bijlen en zagen gebeurde. Ook de andere plaatsen op het eiland Tholen moesten in de Tachtigjarige Oorlog mankracht leveren om de Eendracht open te houden. Dit niet in verband met de scheepvaart, doch om te voor komen dat de vijand het eiland over het ijs zou kunnen bereiken. Landing Spanjaarden onder Oud-Vossemeer Ondanks de grote zorg om de vijand buiten het eiland te houden zijn er in 1586/87 tweemaal vijandelijke sol daten aan land geweest, namelijk toen het oorlogsschip dat de Mosselkreek bij Vrijberghe (Oud-Vossemeer) be waakte, was vertrokken. Vermoedelijk zijn deze soldaten met sloepen geland. Ook uit andere bron nen is bekend dat' Spaanse huursol daten het water niet schuwden. Het hele eiland Tholen was daarom voor zien van redouten en wachthuizen. Direkt na het Twaalfjarig Bestand liet het bestuur van de smalstad St-Maartensdijk nog een stenen poort, de Oostpoort (Molenstraat) bouwen om aan het gevaar van 'zee rovers' het hoofd te bieden. Nog in 1631 bleek dat een Spaanse vloot zich ongehinderd tussen de Zeeuwse eilanden kon verplaatsen en wel via de geulen en de kreken van het verdronken land van Zuid-Beve land en het Keeten. Eerst toen de wind uit de goede hoek woei kon de dieper stekende Zeeuwse en Hollandse vloot de Spaanse roei- en zeilsche pen achtervolgen en op de Mossel kreek tussen Tholen en het nog niet herdijkte St-Philipsland inhalen en verslaan. Dit feit staat bekend als de slag op het Slaak. Uit het bovenstaande blijkt dat het jaar 1586/87 een turbulent jaar is ge weest. Dit had zijn weerslag op de stedelijke financiën. De uitgaven be droegen bijna 1200.-.- waardoor de rekening door de schepenen moest worden gesloten met een nadelig slot van ruim 131.-.-. De stadsrekening waarin dit en andere zaken in het oud-Nederlandse hand schrift zijn neergeschreven, is be werkt door de heer P.A. Harthoorn, in het Engelse Canterbury. Naast de letterlijke tekst is deze publica tie voorzien van alfabetische indexen op personen en zaken, alsmede van een verklarende woordenlijst. De publicatie, die 45 bladzijden telt en 11,- kost, kan worden besteld bij de coördinator van de Prae-1600- club, de heer A.J. Witte, de Komme 3, 4421 ES Kapelle. 16

Nehalennia | 1992 | | pagina 18