kom d' achternoar inkelen. Kik ga- dimme da' d'inkelen da' bring mij op de kinderspillekes van toen ank nog 'ne klei'jonge' was, da' was in d'n oorlog en flak doarnoa. Da' was 'n gróót verschil mee nou. Nou ên de kleijonge's ammel dier speelegoed. Ze zijn nog moar amper 'n joar of vijf of ze krijgen al 'n fiets, noagel nief. 'n Step da's blijkboar gêên mode mêêr, doar öórde te moeg van, da' kost te veel inspanning om doar op te raaien. In onzen tijd was 't spelegoed nie' zóó dier, da' schol nog al evekes. Wij liepen ons de kie- ter af,op ons klompen, achter 'ne roestigen 'oepel. N'n 'oepel da' was de velg van 'n oud fietswiel die mos- te mee 'n stoksken voorenouw douwen. De meises die sprongen touwken, was da' nie' goe'kóóp zeker twêê meter touw anders oaide nie' nóódig. Da' doen ze nouw óók ost niemer, touw- ke' springen, doar óóren de kinders óók vee' te moeg van. Voor de mêêste spillekes van mijne kindertijd woar'm op o's eigen 'andvoardig'eid oangewezen. Lik a's 'n klakspuit, die wier gemoakt van 'n stuk stok van 'ne vlierbos. 't Merg d'r uit, van voren en van ach ter 'ne prop d'r in, van krantepa pier of vlasklodden, die moste dan mee n'n ijzere pin mee 'n 'outen 'andsvat d'r oan deur die klakspuit douwen. De voorste prop vloog t'r dan mee n'n aarte knal uit. 't Beste ging ta agge mee ouwe mond zóó 'ne prop êê'st flink geknauwd oai, dan slierden 'ij makkelijker. N'n oom moaken om op te bloazen da' dejem int voo'joar van 'ne wil- lege'tak. Uit 'ne kopbóóm snede n'n dikke tak zóó dik a's ouwen êrm. Mee 'n schérp mes snede spirolsge- wijs deur de pel van zóó 'ne tak dan koste die pel doar af oalen en inma- koar droaien in de vurm van 'ne scheepstoeter. In 't spitse stik van dieë toeter stak te dan 'ne pieper gemoakt van de pel van 'n dun wille- ge'taksken. En dan moar bloazen, net 't geluid van 'ne mist'oorn. Overlest enk'r nog 's êênen gemoakt, de kleine mannen uit de buurt die keken net éénder of 't 'n wonder was die oaien da' nog nóóit nie' gezien, bloazen op 'ne tak. Zelf lóópe ze mee 'ne walkman op ul- dere kopDinkte dan wij in oorlog n'n bal oaien? N'n bal, lieven 'emel, die was nêrregest te krijgen, die moakte wij zelf van vodden, 'n Lappe' zaksken, doar ammel vodden in, flink oanstampen en 't zaksken dichtnoaien mee 'n zakke'noaldeDoar voetbalde wij mee, óók wéér op o's klompen van eigen. Van n'n ouwen binnenband van 'n fiets ammel rekkerkes knippen, êê'st 'n propken papier en doar kris kras die rekkerkes ammel over tot da' ge 'n balleken oai, zóó gróót bij— noa, a's 'ne tennisbal. Zóó'n balleken, doar zee j'n wij 'n botballeken tegen. De meises die ketsten doar mee mee zukken ballekes. Op Usdijk zongen de kinders bij 't ketsen: '12 Apostelen, 11 Koning der Engelen, 10 Godsgeboden, 9 Vreemde zonden, 8 Zaligheden, 7 Sacramenten, 6 Kannen met rode wijn die voor d'n Eêr geschonken zijn.' Promotie Jacques van Keymeulen Op donderdagmiddag 16 januari ver dedigde Jaques van Keymeulen zijn proefschrift in het gebouw van de Rijksuniversiteit van Gent. De titel van zijn studie was: 'De algemene woordenschat in de grote dialectwoor denboeken'. Als ondertitel was ver meld: 'Een methodologische reflectie'. Het ging hierbij om het Woordenboek van de Brabantse Dialecten, het Woor denboek van de Limburgse Dialecten en het Woordenboek van de Vlaamse Dialekten. Als promotor trad prof. dr. Joh. Taeldeman op. Voor een goed gevulde collegezaal vertelde de promovendus over de drie woordenboeken. De doelstellingen kwa men aan bod en uitgebreid vertelde hij over de werkwijze. Prof. Taeldeman toonde zijn waarde ring voor het werk. Hij stond uit voerig stil bij het hoofdstuk over de taaltheorie (hoofdstuk 2), maar ook bij de oplossing die Van Keymeulen 26

Nehalennia | 1992 | | pagina 28