/T Zie: Woordenboek der Zeeuwse Dia lecten, pag. 1) 632 2) 649 3) 682 4) 219 5) 420 6) 226 7) 708 8) 384 9) 498 10) 537. Nieuw? jaer Kritische filosofie van onze troubadour. Me kriege een waereld zonder grenzen Dat verruumt 't beperkt gezicht Mè komme d'r toevallig mensen Dan doe me gauw de zaak wee dicht. M'è een leger zonder vijand Dat ei dus nie vee doel en zin Toch steke me di nog stiekum Eêl wat van onze centen in. Oenger oef nie, 't most nie meuge Dat is toch uut den treure ee Mè de hulp aan de derde waereld Die mó eigenlijk ni benee. Was 't noe die balke of die splinter? M'è meer 'anden nodig, minder mond Dan wordt het zummêr in de winter Dan wordt de waereld nog 'es rond. Gelukkig nieuwjaar Corrie en Engel Reinhoudt-Rentmeester Jolijn, Anne en Emiel. Lezingen over dialect Werden weer verzorgd op Walcheren door dhr. A. Francke en op Goeree- Overflakkee door dhr. P. Heerschap, die tevens als jury-lid voor de naam geving van een complex bejaarden woningen te Middelharnis optrad. Het is de dialectnaam Breeje véértien geworden; voor de leden van onze Vereeniging geen onbekend begrip. We mogen van hem hierover nog een uiteenzetting in Nehalennia tege moet te zien. Als voorzitter van de Vereniging van amateurarcheologen 'De Motte' heeft hij in hun blad Kontakt verslag uit gebracht van hetgeen hij te weten is gekomen over de herkomst van het woord poepestok. Het woord bleek te maken te hebben met de 'Hanneke- maaiers'de Duitse seizoenwerkers die in de 18de en 19de eeuw bij hon derden naar ons land kwamen, om de boeren te helpen bij het hooien en oogsten. Het waren harde werkers, die 'Poepen' genoemd werden, wellicht omdat ze elkaar met 'Bube' aanspra ken. Een andere lezing is, dat deze bijnaam afkomstig is van kooplieden, die met Neurenbergse poppen leurden: de 'schone Puppen'. Dhr. J.L. Braber schreef over Duitse arbeidskrachten, wier namen te vin den waren in kerkelijke begraafre- gisters en waarvan enigen de stam vader geworden waren van bekende families op het eiland. Hij vermeldt ook dat sommigen zich reeds omstreeks 1600 op Flakkee vestigden. Door de tegenwoordige bevolking van Sommels- dijk wordt de Wevershoek meestal Poepenhoek genoemd en wat Goeree betreft, herinnert de afgebroken Poepestee aan de Westerweg en de zgn. Poepemêêt aan de Oude Nieuw- landseweg aan de hannekemaaiers O CO poepestok 3 2

Nehalennia | 1992 | | pagina 34