De gaffelvormige poepestokwaar schijnlijk gemaakt van een stevige iepetak, wordt later in Ouddorp zeiseknecht genoemd. Als men de zeis ging scherpen, ging de zeiseknecht, die aan de onderzijde gepunt was, in de grond. De steel van de zeis werd in het gaffelvormige uiteinde van de stok gelegd en terwijl deze hierop rustte, kon men gemakkelijk het staal van de zeis met de haer- haemer op het haerspit scherpen. Er was dan geen tweede persoon no dig om de steel vast te houden bij dit karwei. Wie kent het woord boeier(t)? Dhr. A.J. Beenhakker (Ktg) hoorde in Hoedekenskerke'n boeiert is een inlaag, met laag zilt grasland. De Boeiert is de naam van een inlaag juist ten oosten van het dorp Hoede kenskerke. Een weg ter plaatse heet Boeiertweg. Dat hier sprake is van een soort naam, blijkt uit de mede deling: 'Vroeger lag er op de plekke, daer a noe de Veer'aeven is, ök 'n boeiert.' Dhr. Beenhakker vond in ons WZD het woord boeier een moe rassige, ziltige weide, alleen beves tigd door Nieuwerkerk! Daarop een verwijzing naar blik 2 (blz. 107 de blikken: onbegroeide slikken). Wij zullen hierop graag reacties ontvangen Streekgerechten Deze keer zorgde dhr. A.J. Smits (Svn) weer eens voor een oud recept. Een oude tante, nu 87 jaar, maakte vroeger Appelprol: sneden van een 4 ponder tervebróöd, werden van de korst ontdaan. In 'n schaal, op de bodem: één snee brood (oud en droog) daarop appelmoes, dan weer 'n snee brood en zo telkens om en om, 5 a 6 keer. Dan werd heel de zaak een paar uur in de kelder gezet om 'op te stieven'. Een lekker toetje. Plezier aan het dialectonderzoek Een ijverig lid van onze Vereeniging ging steeds bij enkele ouderen te rade, vóór zij de vragenlijst invulde. Ze verhuisde van Flakkee naar Friesland, zodat ze haar informanten niet meer persoonlijk kon bezoeken, als de lijst ingevuld moest worden. Mevrouw De Man-Geldof stuurt nu een bandje, waarop ze de vragen heeft ingesproken, aan haar bijna blinde informant in Herkingen, die dat samen met een oude vriend beluistert en bespreekt, waarbij dan soms ook weer andere uitdrukkingen naar voren ko men. Ze schrijft: op deze manier bele ven niet alleen mijn man en ik maar meer mensen plezier aan dialecton derzoek! Onkruid Op de vorige vragenlijst plaatsten we een aantal plantnamen in dialect en vroegen, de u bekende benamingen te onderstrepen. We lieten er op vol gen: Aanvullingen en opmerkingen a.u.b. op een apart papier(tje). En die hebben we gekregen, uit alle stre ken van ons dialectgebied. Alle inzen ders hartelijk dank! Vuulte, veulte, fuil, overal wordt de strijd er tegen aangebonden. In onze regioboeken noteerden we alle streeknamen, die mondeling on derzoek opleverde en een enkele uit voerige lijst, zoals ons verstrekt werd door biologieleraar G. Sponselee met zo'n 50 onkruidnamen uit het Land van Hulst. Nu bij de reacties op onze vraag ook professionele hulp geboden wordt door dhr. P. Verhage, die ge durende 40 jaar bij de landbouwvoor- lichtingsdienst in Zeeland werkzaam was, zullen we op ons secretariaat met hem bespreken, hoe we het best te werk kunnen gaan om onze totaal lijst zo compleet mogelijk te maken. We hopen de volgende keer over een en ander verslag uit te brengen. Wij ontvingen Van dhr. J. Walrave (Gpol) de eerste bladzijden van het door hem op te maken Register, behorend bij het regio- boek Dialect op Zuid-Beveland. Hij schrijft erbij: 'Mijn verzameling fiches is, nadat ik het boek 2x heb doorgespit, gereed. Misschien is het 33

Nehalennia | 1992 | | pagina 35