Afb. 2. Bord van faience met land schapje en bloemdecoratie. die vrijwel identiek is aan die van de Oranjekommen. Een uitzondering op de datering vormt een bord, dat elders als eind 17de~, begin 18de- eeuws is gedateerd.® Opvallend is voorts dat de vondsten voornamelijk tot het tafelgoed zijn te rekenen, terwijl keukeninventaris nogal schaars is vertegenwoordigd. Dit, plus even tueel het feit dat het vroeg gedateer de bord ook uit een tijd stamt toen in het pand een winkel was geves tigd, doet het vermoeden rijzen dat een aanzienlijk deel van de vondsten uit de winkelvoorraad afkomstig is het zou dus (deels) om beschadigde of anderzins niet meer verkoopbare handelswaar kunnen gaan. Oranjekopjes Onder Oranjekeramiek is te verstaan het veelal tot het Delfts behorende aardewerk uit de tweede helft van de 17de en de 18de eeuw, waarop de respectieve stadhouders, al of niet met echtgenote, of andere aan Oranje gerelateerde voorstellingen zijn afgebeeld (er bestaat ook Oranjekeramiek van Engels aardewerk en Oranjeporselein) De produktie van dit politiek significante aarde werk schoot uiteraard omhoog in tij den van politieke onrust. In de jaren tachtig van de 18de eeuw, gekenmerkt door de conflicten van patriotten en orangisten, was er zelfs sprake van een massale vraag naar keramiek met portretten van Willem V (1748-1806) en zijn echtgenote, of met het beken de oranjesymbool van het sinaasappel boompje (met 'appeltjes van oranje'). De Oranjekeramiek omvat allerlei ty pen aardewerk: borden, schotels, kaststellen enz.' Het St-Philipslandse Oranjegoed be staat uit fragmenten van twee iden tieke kleine (thee)kommen (oorloze kopjes; h. 3,7 cm, d. 10 cm), waar uit één compleet exemplaar kon wor den gereconstrueerd (restauratie H. Hendrikse; afb3). De kommetjes Afb. 3. Eén van de Oranjekopjes. bestaan uit geelbakkend aardewerk met tinglazuur aan beide zijden en aan de binnenzijde een decoratie in mangaanpaars, blauw, geel, oranje bruin en zwart. Beschadigingen aan de buitenzijde van de wand wijzen erop dat de kommetjes gebakken zijn op een proen (Italiaans 'pironi'): een driehoekig stukje aardewerk, waarop aan de drie hoeken uitsteken- 4

Nehalennia | 1992 | | pagina 6