OVER BOEKEN C.A. van Swigchem en G. Ploos van Amstel, Zes unieke wandtapijten. Strijd op de Zeeuwse Stromen 1572- 1576 (Waanders Uitgevers, Zwolle 1991). ISBN 90-6630-302-6. Prijs 45,-. In de vorige Nehalennia kon u al een korte aankondiging van het boek Zes unieke wandtapijten. Strijd op de Zeeuwse Stromen 1572-1576 lezen. We vinden deze publicatie dermate belangwekkend dat we er nu nog wat uitgebreider op ingaan. In 1984 verscheen van de hand van de toenmalige directeur van het Zeeuws Museum, dr. P.K. van Daalen, een brochure van 24 blz., getiteld Zeeuwse wandtapijten in het Zeeuws MuseumDit boekje ging over de unieke serie tapijten die zich sedert 1972 in het Zeeuws Museum bevindt. Van Daalen beschouwde dit boekwerk je als een eerste aanzet, hij was voornemens er een uitgebreide stu die over te schrijven. Hij verricht te ook na zijn pensioen in 1985 het nodige onderzoek, dat helaas door zijn plotseling overlijden in 1986 niet afgerond kon worden. De provincie Zeeland trok vervolgens een kunsthistorica aan om het werk te voltooien. Het uiteindelijke boek, dat vorig jaar verscheen - 22 novem ber 1991 vond in de Tapijtenzaal van het Zeeuws Museum de aanbieding van de eerste exemplaren aan de commis saris van de koningin in Zeeland en de gouverneurs van Oost- en West- Vlaanderen plaats -, werd op basis van het voorliggende materiaal ge schreven door prof. dr. C.A. van Swigchem en jhr. G. Ploos van Amstel. De auteurs werden door de commissie van advies en een groot aantal des kundigen bijgestaan. Het uiteinde lijke resultaat van al die inspan ningen is een prachtwerk geworden! Het 160 blz. tellende boek werd uit gegeven door Waanders Uitgevers te Zwolle. De uitgave werd mede moge lijk gemaakt door de Stichting Vrien den van de Zeeuwse Statentapijten. Na een ten geleide, een voorwoord en een korte inleiding geven de auteurs in Deel I 'Algemeen' achter eenvolgens een instructief overzicht van de gecompliceerde gebeurtenissen in de jaren zeventig van de 16de eeuw, van het initiatief van de Zeeuwse Staten om de wandtapijten te vervaardigen ('Zes wandtapijten ter herinnering aan vier jaar strijd'), van het weven van de ta pijten, van de ontwerpen, van de randen ('de boord') en de erop voor komende schepen. Deel II 'De tapij ten' behandelt de verschillende ta pijten per stuk: het tapijt 'Bergen op Zoom', dat de slag bij Bergen op Zoom (29 jan. 1574) weergeeft en werd vervaardigd door Frangois Spierincx te Delft, het tapijt 'Rammekens', dat de slag bij Rammekens (april 1573) tot onderwerp heeft en dat evenals de volgende tapijten werd vervaar digd in het atelier van Jan de Maecht te Middelburg, het tapijt 'Den Haak', een werk in twee delen, waarop het beleg van Veere (mei 1572) en de slag bij Den Haak (aug. 1573) zijn afgebeeld, het tapijt 'Zierikzee', waarop het beleg van Zierikzee (na jaar 1575-zomer 1576) centraal staat en tenslotte het zogenaamde 'Wapen tapijt' waarop de wapens van Zee land en van de stemhebbende steden en een portret van Willem van Oranje zijn afgebeeld. Tenslotte spreken de auteurs nog over de wederwaardigheden van de tapijten in de loop der eeuwen. Het boek wordt besloten met een Engelse summary, een zestal bijlagen (waarin o.m. een overzicht van de afgebeelde vlaggen, vaandels en wim pels, een historisch overzicht en ge gevens over diverse in de tekst voor komende personen zijn opgenomen) en een naam- en zakenregister. Ik vind het jammer dat de schrijvers nauwelijks op de ingrijpende restau ratie van de tapijten ingaan. Een restauratie, die al sedert de jaren vijftig zeer consciëntieus in de Werkplaats tot Herstel van Antiek 17

Nehalennia | 1992 | | pagina 19