MEDEDELINGEN VAN DE ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK Project Zeeuwsch-Vlaanderen Op 14 december 1991 vond in het Pro vinciaal museum van het Bulskampveld te Beernem (B) de presentatie plaats van het deel 'Ploegen' in de serie van het Woordenboek van de Vlaamse Dialekten. Een uitgebreide bestuurs- delegatie van de Zeeuwsche Vereeni- ging voor Dialectonderzoek was daar bij tegenwoordig. Niet alleen vanwege de goede nabuurschap, maar ook van wege de participatie in het Woorden boek van de Vlaamse Dialekten (WVD). De lokatie was zeer juist gekozen. Op het museumterrein bevindt zich het 19de-eeuws landhuis van de fa milie Lippens. In de kelders van dit kasteel zijn talrijke ambachtelijke werktuigen geordend in twaalf schat kamers. Het gereedschap van de kui per en de strodekker trok onze bij zondere aandacht, omdat het woorden boek over deze ambachten in 1988 is verschenen. Ook het wagenmuseum met de diverse soorten karren en ploegen had onze grote belangstelling. Het doel van onze reis was echter niet het museum met de uitgebreide collectie werktuigen, maar de uitrei king van het nieuwste deel van het WVD. In zijn welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen zei projectleider Hugo Ryckeboer, dat de klok op 5 voor 12 staat. Het opvragen van de begrippen bij ambachtslieden en landbouwers blijkt in de praktijk steeds moeilijker te gaan. Konden in de voorgaande jaren nog informan ten benaderd worden die pas gepen sioneerd waren, nu moeten personen van boven de tachtig benaderd worden. Vaak komen de medewerkers/sters van het WVD te laat. De beoogde per soon is niet meer in staat helder de antwoorden te formuleren, hij of zij is veel vergeten, maar het gebeurt ook dat de beoogde persoon het tijde lijke met eeuwige heeft gewisseld. Deze problemen zijn in vroegere jaren al meerdere keren geformuleerd, maar nu ondervinden de onderzoekers/sters dagelijks deze beperkendende aspec ten van het onderzoek. Gelukkig kwam hij ook met een oplossing voor de dag: gedurende enige jaren een ver sterking van het onderzoeksteam om het materiaal op een snellere manier te vergaren en te beschrijven. Daarna ging Ryckeboer over tot het uitreiken van de eerste exemplaren van het nieuwe boek aan afgevaardig den van de provincies Oost- en West- Vlaanderen. Voor Zeeland nam de heer W.F.M. de Meurichy, hoofd culturele zaken, het eerste exemplaar in ont vangst. Ryckeboer stelde dat Zeeland zeker niet de minste financiële in spanningen doet om deze woordenboe kenreeks, waarin Zeeuwsch-Vlaanderen is opgenomen, tot een succes te maken. Een daverend applaus onderstreepte deze woorden. Onder de belangstel lenden waren ook drie Zeeuwse leden van het 'Comité van Aanbeveling van het WVD', namelijk de heren B. Oele, penningmeester van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, R. Ruules, oud-manager Dow Benelux B.V. en J. Wisse, directeur van de Terneuzense Rabo-bank en Consul van België. Ploegen, het nieuwste deel van het WVD Tijdens de presentatie van het boven genoemde deel hield de samestelster mw. drs. Kristien van der Sypt, een heldere inleiding over de totstandko ming van deze parel van de landbouw- woordenschatZe verduidelijkte haar betoog met lichtbeelden, aangevuld met een korte film en fragmenten van geluidsopnames, waardoor de toehoor ders een beeld kregen van de groei van een woordenboekdeel. In 1987 gingen de eerste vragenlijs ten naar de medewerkers in Zeeuws- Vlaanderen. Tijdens de verwerking van de antwoorden bleek, dat een navraaglijst nodig was. Ook aan de invulling van deze lijst werkten de Zeeuwsch-Vlaamse correspondenten 24

Nehalennia | 1992 | | pagina 26