WZD, dat thematisch ot alfabetisch van opzet zou kunnen worden. Dit alles heeft te maken met de automatisering van onze bestanden. Ook organisatorische zaken op korte termijn, zoals de tentoonstellingen in Aardenburg en Hulst komen ter sprake Eveneens de bijeenkomst in Heinkens- zand, waar het WVD en onze Vereeni- gmg samen een informatiestand hadden op de jaarlijkse verbroederingsdag van de gemeenten Goes en Borsele met ge meenten uit de Vlaamse Westhoek. Zaterdag 5 september, komen de mede werkers/ster s van het WVD en die van het Project Zeeuwsch-Vlaanderen samen in Aardenburg, waar we de expositie 'Met het oog op de grens' zullen be zoeken. In het plaatselijk museum zal onze penningmeester, de heer B. Oele, een rondleiding verzorgen en uitleg geven bij het tentoongestelde Middel eeuwse en Romeinse aardewerk en de verdere gebruiksvoorwerpen die in de loop der jaren in de Aardenburgse bodem werden gevonden. En natuurlijk bezoeken we ook het deel, dat speci aal over ons Woordenboek van de Vlaam- se Dialekten gaat. Ook zullen zowel het WVD als onze Vereeniging aanwezig zijn tijdens de presentatie van het jubileumboek van "De Vier Ambachten", op 26 september in Wachtebeke. In memoriam Op 24 april overleed de heer Albert van Hecke uit Philippine. Bij de voor bereidingen van de vragenlijsten over de kustvisserij was de heer Van Hecke een zeer geïnteresseerde medewerker. Van kindsaf was hij bekend met de mosselvisserij in de Braakman. Na de sluiting van dit viswater week hij uit naar Yerseke, waar hij tot zijn pensi onering actief bleef. Hij was een ge zellige verteller, die over niets liever dan zijn vroeger vak praatte. Tijdens de medewerkersbijeenkomst in Boekhoute (sept. 1990) was het echt paar Van Hecke bij ons te gast. On danks zijn slopende ziekte bleef hij inte resse tonen in het vroegere Philippine. Met respect en dankbaarheid herdenken we hem. Zijn vrouw en verdere familie leden wensen we alle sterkte toe. Albert van Hecke werd 74 jaar. R.W. Kinderspillekes Kloosterzande (LvH), deel 2 In de vorige aflevering van Nehalennia, no. 87 (lente 1992), opende ik een artikel over kinderspelen. Het eindigde op pag. 28 met: 'Op Usdijk zongen de kinders bij 't ketsen: '12 Apostelen, 11 Koningen der Enge len, 10 Godsgeboden, 9 Vreemde zon den, 8 Zaligheden, 7 Sacramenten, 6 Kannen met rode wijn die voor d'n Eêr geschonken zijn.' Het versje gaat dan verder met: '5 Bloedige wonden, 4 Evangelisten die 't ware twisten, 3 Patriarchen, 2 Stenen tafelen, 1 God alleen ene zaligmaker en anders geen.' Zulke verskes zingen de kinders óók niemer. Nou zinge z' Ingelse liekes. Zou ta nog mode zijn, inkelkoten moa- ken? Da' deejen de meises, mee 'n stuk kruit vierkanten op de stroat têêke- nen. Elk kot kreeg 'n nummer, b.v. 1 t/m 5 rech's en de nommers 6 t/m 10 lings. Dan mosten die meises op êên bêên 'inkelend n'n 'inkelstêên deur al die kotjes inkelen. Kwam ouwe' stêên op 'n meet te liggen of sloog d'n kotje over wast fout en mos- te terug noar êên. N'n inkelstêên was zelden of nóóit van stêên gemoakt, mêêstal 'n lege döós van schoenblink of de voet van 'n ouwerwets pintglas, 'n 'Eêl goe' kóóp spilleken was boon tje roaien, mêêstal dejen da' de mei ses. Dan stak zóó'n meisken 'eur 'and uit mee 'n stik of wa' böónen d'r in en dan vroog ze: 'oeveel bóöne ènk in mijn 'and'? Roaide g'n 't dan was z' eur böóne kwijt oan 'ou. Roaide g'n 't nie' dan moste gij die andere net zóó veel bóönen geven a's da's in 'r 'and oai. Gesieperde bóönen woaren mêêr wjêrd a's gewone bruine, witte of zwaarte böónen. Was da' nie' goe'koop zóó'n spilleken, goai nie' anders nódig a's 'n poar affels böónen. Of z' overjoa- 16

Nehalennia | 1992 | | pagina 18