4.2 GLAS BOele In de vulling van de beerput of beer- kelder aan de Lange Bellingstraat werd ook een hoeveelheid glazen voor werpen aangetroffen. In de voor gaande bijdrage (Ceramiek) werd daar van reeds gewaagd. Nadere bestude ring van deze glazen voorwerpen leert dat het grootste gedeelte bestaat uit wijnflessen; verder enkele medicijn flesjes, een viertal kelkglazen en een tweetal glazen bekertjes. Van deze bekertjes is het evenwel onzeker of ze wel bij het totale complex behoren. Hetzelfde kunnen we overigens zeggen van enkele fragmenten van medicijn flesjes, welke echter in tegenstelling tot de jongere bekertjes tot een oude re periode schijnen te behoren. Uitgaande van de gedachte dat de beerput voor een belangrijk deel de neerslag bevat van het leven in de stadswacht van Hulst (wijnflesjes, pijpen) is uit het gevonden glas moei lijk op te maken of het gebouw tevens dienst heeft gedaan als woning voor de commandant en zijn gezin. Glas werk dat zo ongeveer in het midden van de 18de eeuw in een doorsnee stadshuishouden werd aangetroffen ontbreekt veelal; zo zijn er geen sporen van roemers, bokalen, schaal tjes, urinalen e.d. De vier aangetroffen fragmenten van kelkglazen (cat. nr. 14) zijn ook zeer eenvoudig van vorm en missen elke versiering. We kunnen ze ons goed voorstellen staande op een plank in een hoekkastje van de stadswacht. Een tweetal bekerfragmenten van hel der, vrij grof glas vormen samen met een bekertje het versierde glaswerk. Het betreft eenvoudige met een gra veerstift aangebrachte figuren. Het bekertje (cat. nr. 13) heeft in het midden een figuratieve voorstelling: een vogel op een blad en verschil lende gegraveerde spiralen. De da tering van het bekertje is laat 18de en mogelijk zelfs begin 19de eeuw. In een afvalput in het stadspark van Antwerpen is een vrijwel identiek exemplaar aangetroffen.^ Resten nog de aangetroffen flessen. In het complex valt een sterk gerib beld, iets bruinig getint helder gla zen flesje op (cat. nr. 6). Het is mogelijk dat dit flesje in Finland in een glashut te Avik is vervaardigd De nabijheid van de haven van Ant werpen is misschien aan de vondst in Hulst niet vreemd. Het medicijn- flesje (cat. nr. 4) is van een veel voorkomend model; opmerkelijk is dat het gevonden werd, nog gevuld met een sterk riekende vloeistof. De in het begin van deze bijdrage reeds genoemde fragmenten van medicijn flesjes lijken te behoren tot een vroegere periode dan het overige ma teriaal. Mogelijk is de geopperde ge dachte dat de beerput minstens een- 19

Nehalennia | 1992 | | pagina 21