maal is geleegd niet onjuist. Zeer tot onze verrassing werden onder het grote aantal wijnflessen dat uit de beerput kwam twee exemplaren gevonden die voorzien waren van een glaszegel. Een exemplaar (cat. nr. 11) kon zelfs geheel worden gerecon strueerd. De afgesleten bodem doet vermoeden dat deze fles, gezien ook de grote inhoud, als voorraadfles is gebruikt Het op de fles voorkomende glasze gel vertoont een met slingers omgeven wapenschild. In het schild is een handschoen afgebeeld, boven het wa penschild een handje. In de huidige literatuur over glaszegels is deze af beelding onbekend. Wel is in het ar tikel van Henkes en Stam over 'Glas zegels uit Nederlandse Bodem'-^een soortgelijk zegel afgebeeld. De beel denaar vertoont daar evenwel een lopende leeuw. Volgens het artikel werd het zegel in Delft gevonden, de plaats van vervaardiging is onbe kend. Misschien kunnen we het op onze fles afgebeelde wapen als een sprekend wapen beschouwen en de handschoen als een verwijzing naar (H)Antwerpen. Van het tweede gevonden glaszegel (cat. nr. 12) is slechts een frag ment bewaard gebleven, gelukkig bleek dit voldoende om het zegel te determineren. In het bovengenoemd artikel van Henkes en Stam komt een volledig zegel voor waarmee we ons exemplaar kunnen vergelijken. Hoewel het daar afgebeelde zegel beduidend kleiner is, is de figuratie identiek. Waarschijnlijk betreft het een fami liewapen. De initialen zijn tot op he den niet te achterhalen. Henkes en Stam dateren hun zegel omstreeks 1750, wat goed met de datering van onze beerput overeenkomt.-^^ De overige flessen kunnen we, behal ve enkele exemplaren die als zakfla- kons zullen hebben gediend, onder brengen in de categorie wijnflessen. Deze flessen zijn alle nog met de hand geblazen en rondom de hals is bij de monding meestal één, soms ook een dubbele glasdraad aangebracht. De datering van de flessen is om streeks midden 18de eeuw. Al met al kunnen we zeggen dat het in de beerput gevonden glas niet uit munt door rijke vormen of decoratie. De gedachte aan leden van de wacht die hun tijd doorbrengen met drinken en roken laat zich er goed door il lustreren 20

Nehalennia | 1992 | | pagina 22