A 313. Voor het pand direct achter de hoofdwacht konden de volgende eigenaren en huurders worden gevonden. Eigenaren: Cornelis Nonneman sr. 1657 - Cornelis Nonneman jr. 1681 - Franchois Blommaert 1691 - Jan de Bau 1698 - Jan Pontu 1703 - Nicolaes Bas 1704 - Jan van Frayenhove, schipper 1708 - Cornelis van Overloop - Gillis de But 1725 - Martinus Bestaes, tapper 1731 - kinderen Hilarius Hernalsteen 1742 - Robbert Tieleman, schipper 1780 - Jan Beerten 1797 - Pieter Johannis Schudding Huurders Jan Saagman Robbert Tieleman Johanna Vonck, wed. Tieleman Laureijs v.d. Heijden van het huis lag 'de Waeschemerct' (later de Lange Bellinckstraat)22 Toen Cornelis Nonneman jr. het huis kocht van zijn broers en zusters werd het gewaardeerd op 186 guldens. Cornelis huwde met Catthalijna Mar- chant; na zijn overlijden hertrouwde zij met Joos RooseZij woonde met haar man te Sint-Jansteen. Samen met haar zoon Cornelis ver kocht zij de woning aan Franchois Blommaert voor 612 guldens contant. Het zal laatstgenoemde Cornelis zijn geweest die naast deze woning twee nieuwe huizen bouwde, die in 1683 waren verhuurd-aan Cornelis Zegers en Jan Rogier. Toen Franchois Blommaert op zijn beurt het huis, dat was verhuurd aan Jan Saagman, verkocht waren de plaatselijke omstandigheden danig veranderd. Ten zuiden grensde het huis nu aan dat van Cornelis Nonne man, terwijl ten noorden de poort van het stadhuis was gebouwd. De huisnaam werd niet meer vermeld even min als 'de Waeschemerct' ten westen van het huis.2® Hierboven hebben we beschreven hoe op de andere hoek van het stadhuis de 'earner' en later de keuken werden gebouwd. Van die kant kon men na 1664 niet meer achter het stadhuis komen. Blijkbaar vond het stadsbe stuur "net nodig in diezelfde jaren ook de toegang achter langs de hoofdwacht duidelijk af te maken met een poort. Uiteraard werd in deze jaren de aankoop en bouw van huizen ook meestal gefinancierd met behulp van een lening. Cornelis Nonneman stelde waarschijnlijk dit huis als on derpand voor een lening van 300 gul den. Hij leende dat geld van Martinus Buys tegen een rente van 6% per jaar. Bij elke latere verkoop van het huis is er daarom sprake van de betaling van een rente van 18 guldens per jaar aan de familie Buys en later aan Hilarius Hernalsteen die in 1708 de hypotheek overnam.'1 In deze jaren, met volgens het stads bestuur 'verval onder de burgerij door neeringloosheijt en andere gelee- dene desastres', ging het niet ieder een voor de wind.22 Martinus Bestaes bracht het er in ieder geval niet zo goed vanaf. We komen hem in de archie ven tegen als pachter van "slans sout, zeep en asiin' en als tapper van wijn en bier. 2 Martinus was ge huwd met Elisabeth van Gansen. Zij kregen twee kinderen (Jacobus en Martijntje) die bij het overlijden van Martinus in 1730 nog minderjarig waren. De rekening van inkomsten en uitga ven die de beheerders van de boedel 35

Nehalennia | 1992 | | pagina 37