op 10 augustus 1731 overdroegen aan het stadsbestuur is in het archief van de stad bewaard gebleven. De inkomsten bedroegen in totaal 222 guldens. Onder de uitgaven vinden we betalingen vanwege een paar wol len kousen voor Martijntje, vanwege rouwmantels aan Jan Kouricx en Hen- drick Galle, vanwege de doodkist aan Marinus Daris, en vanwege 'vertering' door de dragers aan Hendrick Mane wei. Totaal bedroegen de uitgaven 156 gulden. Omdat de onbetaalde schul den (o.a. voor medicijnen aan dr. Doendens en vier jaar achterstallige rente aan de kinderen Hernalsteen! echter in totaal 300 guldens bedroe gen, kregen eerst de 'geprefereerde crediteuren' 12 gulden van het batig saldo en werd de resterende 54 gul den verdeeld over de 'concurreerende crediteuren' die voor iedere zes gulden die ze tegoed hadden drie guldens kregen uitbetaald.®4 Het stadsbestuur legde daarna beslag op deze 'insolvente' boedel en wilde het huis, op dat moment genaamd 'de Vier Hijmans Kinderen' publiek verko pen, maar er bleek geen belangstel ling voor te bestaan! Dat hoeft geen verwondering te wekken wanneer we de beschrijving van het huis lezen, dat in 'deterioratie en bouvallig- heijdt' verkeerde en slechts met gro te kosten zou kunnen worden geres taureerd. Na langdurige onderhande lingen kwam het stadsbestuur tot over eenstemming met de kinderen Hernal steen, de 'beschadigde rentheffers' Deze kinderen kregen het huis in eigendom en werden gedurende tien jaren vrijgesteld van het betalen van onroerend-goedbelasting. Als tegen prestatie moesten zij zorgen dat het huis in behoorlijke staat werd ge bracht en onderhouden, geschikt om te worden bewoond. A 314. Zoals hierboven geschreven bouwde Cornells Nonneman waarschijnlijk tussen 1681 en 1683 naast 'De Vier Heemskinderen' twee woningen. Ook de eigena ren en huurders van deze woningen hebben we in de transportregisters kunnen opsporen, met dien verstande dat reeds Bartel van den Bosch de twee huizen samenvoegde. Eigenaren Cornelis Nonneman jr. 1698 - Bartel van den Bosch 1720 - Jacobus Spanhoven 1726 - mr. Albertus van Twist 1728 - Abraham Boeytack 1742 - Baltus van Dalen 1757 - Jacobus van Dortmont 1775 - Jacobus Corijn, mr. loodgieter en schaliedekker 1782 - Johan Baltus van Dalen, mr. pruikmaker en friseur Het terrein achter deze huizen werd tot 1691 beschreven als hof van Bau- delo. Daarna als erf van het stad huis. De veronderstelling is gewet tigd dat het stadsbestuur vóór de bouw van de keuken in 1690 deze grond kocht en kort daarna een stuk daarvan heeft doorverkocht aan Cor nelis Nonneman voor de bouw van Huurders: wed. Francois Martens en wed. Cor nelis vdVliet Gijsbertus van Zuijlen, Joan Gelopé Joan Gelopé Jan van der Heijden twee huizen. Een tiental jaren later werd van dit erf een klein deel ver kocht aan 'het Meuleken' en voor het grootste deel in gebruik afgestaan aan het huis daarnaast, voor een jaar lijkse cijns van zes guldens.''® Bijzonder in de geschiedenis van dit huis is dat Jacobus Corijn eigenaar 36

Nehalennia | 1992 | | pagina 38