p§ De in 1901 gebouwde openbare school met rechts daarvan de woning voor de hoofdonderwijzer. Links is nog een deel van het stadhuis te zien als concertzaal. In dat jaar werd de verbouwing tot tweede openbare stadsschool aanbesteed. De aannemer moest o.a. leveren: 'twee hangende leerborden met touwe, katrollen en looden, en een leesbord met ezel, alles behoorlijk zwart geverfd. Voorts acht nieuwe schrijf- en vier leertafels met banken en loketten in eerstge- melde, benevens de nodige loode inktpotten'45 In de vergadering van de gemeente raad van 11 september werd Johannes Jacob Claassen, oud 25 jaren, afkom stig uit Middelburg, benoemd tot onderwijzer tweede rang met een jaarwedde van 150 guldens. Na het overlijden van hoofdonderwijzer De Bruijn in 1856 verhuisde J.J. Claassen met zijn leerlingen naar de hierboven beschreven openbare school. Dit lokaal deed daarna nog dienst als opvangcentrum voor choleralijders tekenschool en oudheidkamer. In 1930 werd het lokaal afgebroken en vervangen door een archiefbewaarplaats, die samen met de secretarie op de zuidwesthoek van het stadhuis in 1989 werd gesloopt vanwege de aan staande nieuwbouw van het stadskan toor A 313 Opmerkelijk is dat in de 'oorspronke lijke aanwijzende tafel' van het kada ster uit het jaar 1832 de weduwe van Jan van Gijzel wordt vermeld als eigenaresse van deze woning, terwijl uit de notariële akten toch duidelijk blijkt dat het huis van 1797 tot 1833 in eigendom was van de familie Schudding!46 In laatstgenoemd jaar verkocht Hubertus Schudding het huis aan de gezusters Brand voor 400 guldens contant.47 Wellicht was Jan van Gijzel huurder van de familie Schudding. In de bevolkingsregisters 39

Nehalennia | 1992 | | pagina 41