ook de 24 borden van majolica en faience, die met vijf fragmenten van zalfpotten en kannetjes de tweede subcategorie vormen. Een groot deel van de faienceborden is onversierd. Eén is gedecoreerd met een Hollands landschapje. Slechts één bord met een blauwe rand en centraal een blau we rozet kon gecompleteerd worden (cat. nr. 22). De plooischotel (schulpschotel) van faience (cat. nr. 23) is met een datering in het laat ste kwart van de 17de eeuw tevens het oudste vrij complete voorwerp uit de put. Van met groen/geel glazuur overdekt, witbakkend aardewerk zijn enige frag menten aanwezig. Typen hiervan konden niet achterhaald worden. De enige gave voorwerpen van witbakkend aarde werk zijn twee theekopjes met blauwe decoratie en bruin glazuur (cat. nr. 24). Enige fragmenten van steengoedkanne- tjes uit Westerwald en een vrij com plete kom van Chinees porselein kun nen als laatste subcategorieën vaat werk worden vermeld. De buitenwand van de porseleinen kom (cat. nr. 21) is gedecoreerd met drie draken. De draak werd in China als heilig be schouwd. Tijdens de Ch'ing-dynastie (1644-1912) gold de draak tevens als zinnebeeld van de keizerlijke macht. De decoratie is uitgevoerd in onder- glazuur blauw Een aantal knikkers behoort tot de categorie speelgoed. Het knikkerspel was al bij de Griekse en Romeinse jeugd populair. Een laatmiddeleeuw se prent waarop het knikkeren is te zien, is Pieter Breugels 'De kermis van Hoboken' Vaak worden dergelijke knikkers abu sievelijk geïnterpreteerd als kogels. Slechts de vorm rechtvaardigt de as sociatie met de loden kogel. De knikkers zijn vervaardigd van aardewerk en overdekt met een bruin/ grijs glazuur, Datering Bij de datering van de ceramiek ligt het accent op de eerste helft van de 18de eeuw. Het is overigens moeilijk om een goed beeld te schetsen van de vormenrijkdom der diverse cera- mieksoorten. Veel van het materiaal is slechts fragmentarisch bewaard 16

Nehalennia | 1992 | | pagina 18