pas verschenen overzicht van het oud archief van onze vereniging lezen we bij inv. no 76: 'Cahiers met woorden van het dialect gespro ken te Cadzand, samengesteld door dr. J. de Hullu, 5 cahiers'. Van deze zorgvuldig ingewonnen in formatie heeft dr. Ghijsen dank baar gebruik gemaakt. Ook bestuur lijk was De Hullu in de beginpe riode actief in de dialectvereni ging. Hij stierf in 1940. Hé ja, dat ken ik In De Stem verschijnt elke za terdag een aflevering van de ru briek 'Hé ja, dat ken ik'. Inmiddels zijn er al 270 afleve ringen gepubliceerd. De samen stellers proberen met deze rubriek oude volksliedjesal dan niet in dialect, uit geheel Zeeland te ver zamelen en dat schijnt goed te luk ken. 'In het begin kregen we al leen reacties uit het Land van Hulst, maar tegenwoordig komen er ook brieven uit het Land van Cadzand en van Zuid-Beveland,' vertelt George Sponselee, één van de drijvende krachten achter deze zeer gewaardeerde rubriek. Wekelijks staat er immers een lied of een fragment van een vers in de krant en de lezers/essen rea geren met allerlei varianten op de teksten en de melodie. 'Het is de bedoeling,' gaat Sponselee verder, 'dat er in de herfst een boek verschijnt van deze liedjes, een soort bloemlezing, zoals ook Ate Doornbosch diverse publicaties heeft laten verschijnen.' Het waardevolle van dit onderzoek is, dat op deze manier veel werk en caféliedjes nog achterhaald kun nen worden. Vaak zijn het frag menten van liedjes, die toch met behulp van veel inzenders gere construeerd kunnen worden. De traditie van liederen zingen, thuis, op 't werk of in 't café gaat ver terug. Er is eigenlijk, behalve dan in Westkapelle, nog weinig van op schrift gesteld. En het mes snijdt aan twee kanten, want de groep 'Ambras', die volgende maand op de Dialectdag te zien en te horen is, put uit deze rij ke verzameling nummers die ten gehore kunnen worden gebracht. Daar zorgt Piet Scheerders, de collega van Sponselee voor. Scheerders is tevens lid van de groep 'Ambras'. Zoals gezegd, kwamen en komen de meeste reacties uit het Land van Hulst. Dat doet ons onwille keurig denken aan de jaren zestig, toen de bekende Terneuzense fol klorist Johan de Vries Zeeuwsch- Vlaanderen doorkruiste om oude verhalen op te schrijven. Ook hij vond in 't Land van Hulst een schat aan gegevens, waar hij een prach tig boek mee vulde. Inmiddels stromen de inschrijvin gen op het uit te geven boek bin nen. 'We hebben al een paar hon derd inschrijvingen,' zegt een en thousiaste Sponselee, 'en als het zo doorgaat, dan komt deze herfst het boek, tekst met muziek, van de pers.' Aan de samenstellers zal het in elk geval niet liggen. Voor inlichtingen kan men terecht bij Piet Scheerders, Van Vollen- hovenstraat 5, 4561 JJ Hulst, tel. 01140-15289. Voordracht in dialect Op 25 juni hield Ed Steijns in Ter- neuzen een voordracht in dialect. Ed heeft een speciale manier om zijn publiek te boeien. Hij ver schijnt meestal op het podium met enige oude gebruiksvoorwerpen, die functioneel in zijn voordracht passen. De Heemkundige Kring van Terneuzen had met deze keus een zeer goede dialectspreker uit het Land van Hulst in de stad ge haald. We hoorden dat het een succesvolle avond was. Bedankt Ed. Met de band door het land In de periode 1964-1965 is er in Zeeuwsch-Vlaanderen een hele se- 31

Nehalennia | 1992 | | pagina 33