rie geluidsopnames gemaakt. In bijna ieder dorp of stadje werden opnames gemaakt bij bewoners die daar van kindsaf woonden. Op deze manier is een prachtige ver zameling opgebouwd. Initiatiefne mer was destijds Johan Taeldeman, die nu professor is in Gent. In de vorige aflevering van Nehalen- nia stond een summier uittreksel van zijn onderzoekingen in Zeeuwsch-VlaanderenInmiddels is dat bijna dertig jaar geleden. En er is veel veranderd. Daarom trokken we afgelopen zomer in het voetspoor van prof. Taeldeman door het ZeeuwschVlaamse land om systematisch gesprekken op de band op te nemen. Volgende zomer vullen we de overgebleven gaten op. Vorig jaar trok onze ijverige mede werker Ed. Borm (Hulst) met de bandrecorder door het Land van Hulst. Een prachtig resultaat was het gevolg. Niet alleen waarde volle onderwerpen, maar ook prach tige verhalen wist hij vast te leggen. Bedankt Eduard. Bijeenkomst in Aardenburg Op zaterdag 5 september kwamen de medewerkers/sters van het Pro ject Zeeuwsch-Vlaanderen in Aar denburg bij elkaar om gegevens uit te wisselen, die ze het afge lopen jaar verzamelden. Hugo Ryckeboer, medewerker aan het Woordenboek van de Vlaamse Dialekten (WVD) heette de aan wezigen van harte welkom en ver telde over het binnenkort te ver schijnen WVD-deel, dat gaat over het rund. Inmiddels zijn er ver gevorderde plannen om de algemene woorden schat op een andere manier op te vragen dan met lijsten. Het is de bedoeling om met een werkgroep te beginnen, die regelmatig bij elkaar komt en dan de gegevens schriftelijk vastlegt. Op deze ma nier kan er vlugger en efficiënter gewerkt worden. De werkgroep bracht vervolgens een bezoek aan de tentoonstelling 'Met het oog op de grens', waar het WVD een belangrijke bijdrage aan leverde. Tevens leidde de pen ningmeester van de Zeeuwsche Ver- eeniging, de heer B. Oele, ons rond door het Aardenburgs museum, waar hij met verve vertelde over de opgravingen in de jaren zestig en zeventig, waarbij veel Romeins aardewerk boven de grond kwam. Treffend is de vergelijking met ons onderzoek: het opsporen van oude woorden, ook een soort op graving. Het bezoek aan en de explicatie in het museum waren voor de aanwezigen een stimulans enthousiast het winterseizoen in te gaan, op zoek naar... dialect woorden. R.W. Mededelingen van het onderzoeks- secretariaat Reacties Dhr. Th. van de Wiel (Nwn) komt nog eens terug op het woord pe- tienen. Hij schrijft: Petien komt van bottine (hoge schoen). Vroe ger gebruikte men nogal eens een petienaok (schoenhaakje), een han dig apparaatje om bij bandschoen tjes het knoopje door het knoops gat van het bandje te halen. Vroeger, voor mijn tijd, schijnen er lange damesbottines in de mode geweest te zijn, die ook een knoopsluiting hadden. Mogelijk is toen het schoenhakje in gebruik gekomen en in onze streken het woord petien-'aok of petien'okske. Dhr. J. van 't Veer (Bzl) laat ons weten: Petienussen was vol gens mijn herinnering vroeger de benaming voor lichte schoenen of pantoffels, of gymschoenen. Ie lopt as 'n aes só ard op z'n pe- tienusjes. Omstreeks 1920 - 1935 werden in Zuid-Beveland en mogelijk ook el ders veel zogenaamde zeilzokken (zeilsokken) verkocht en gedragen. 32

Nehalennia | 1992 | | pagina 34